Tak uznał minister finansów, powołując się na polsko-białoruską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 17 ust. 1). Jego interpretacja z 23 sierpnia 2007 r. (nr DD4/033-0673/JG/07/MB7-7263) stanowi odpowiedź na wniosek złożony przez gminny ośrodek kultury. Chodzi o realizowany przez ten ośrodek projekt dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego, a dotyczący rozwoju współpracy między narodami, wymianę doświadczeń i wspólnej prezentacji kulturalnej kilku narodów Europy w celu likwidacji nietolerancji i stereotypów.

W trwających od 3 do 10 czerwca 2007 r. warsztatach, pokazach i prezentacjach wzięli udział artyści mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski, Ukrainy i Białorusi. Artyści zagraniczni nie prowadzą w sposób stały swojej działalności na terytorium naszego kraju. Ich występy miały charakter jednorazowy. Ośrodek, który zawarł z nimi umowy o dzieło i zlecenia, chciał wiedzieć, czy dochody przez nich uzyskane podlegają opodatkowaniu w Polsce. Ośrodek twierdził, że tak.

Jego stanowisko po części potwierdził minister finansów, który wskazał na art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określający rodzaje dochodów, które są opodatkowane w Polsce. Powołał się też na art. 4a tej ustawy, zgodnie z którym przepisy art. 3 ust. 2a i 2b mają być stosowane z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Tymczasem z umów tych wynika, że dochód artysty z Białorusi uzyskany w Polsce będzie właśnie w Polsce opodatkowany. Podatku w naszym kraju nie zapłaci jednak artysta z Ukrainy. Umowa przewiduje bowiem zwolnienie od opodatkowania tego dochodu w Polsce, gdy działalność artysty jest finansowana w istotnym stopniu z funduszy publicznych jednego z państw, co w tym wypadku ma miejsce. Stanowi tak art. 17 ust. 3 polsko-ukraińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takiej możliwości nie przewiduje natomiast umowa polsko-białoruska.