Ustawa abolicyjna, rozwiązanie od dawna wyczekiwane przez wielu wyjeżdżających, pozwala osobom pracującym za granicą ubiegać się o zwrot zapłaconego tam podatku lub o umorzenie zaległości. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, co powinno nastąpić w najbliższych dniach.
Dotyczy to osób pracujących w krajach, z którymi Polska zawarła niekorzystny typ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mianowicie oparty na metodzie proporcjonalnego zaliczenia. Chodzi m.in. o Holandię, Belgię, Danię, USA i Rosję oraz Wielką Brytanię (do końca 2006 r.).
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia do ustawy określający wzór wniosku abolicyjnego (PIT-AZ), a także wzór oświadczenia potwierdzającego uzyskanie przychodów za granicą i zapłacenie podatku.
Warunkiem skorzystania z abolicji jest złożenie wniosku. Nie należy zwlekać, bo jeśli ma on dotyczyć lat 2003 – 2007, zainteresowani powinni go złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Jeszcze mniej czasu mają osoby, których wniosek dotyczyć będzie 2002 r. – tylko dwa miesiące.
Formularze PIT-AZ należy składać odrębnie za każdy rok podatkowy. Jeśli zatem ktoś chce skorzystać z abolicji za lata 2002 – 2007, powinien złożyć aż sześć wniosków. Można to zrobić osobiście lub przesłać je listem poleconym. Jednak wysyłając list z zagranicy, należy pamiętać, że liczy się data jego wpłynięcia do urzędu skarbowego. W razie opóźnień podatnik naraża się na kłopoty. [b]Zainteresowany nie musi wykonywać na własną rękę żadnych obliczeń, ponieważ zrobi to urząd skarbowy.[/b] Podatnik musi natomiast podać takie dane, jak: kwota zagranicznego dochodu (przychodu), kraj ich uzyskania, koszty, zapłacony za granicą podatek oraz dane urzędu skarbowego, do którego wpłynęło zeznanie za rok objęty wnioskiem. Należy podać formę ewentualnego zwrotu – w kasie czy na rachunek bankowy.