Jeżeli czytelnik nie rozliczył się z fiskusem za lata 2004 - 2006 i nie skorzystał z abolicji, to powinien pamiętać, że zgodnie z art. 70 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku ([b]o ile nie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne![/b]). Czyli np. podatek za 2004 r. przedawni się z końcem 2010 roku.
[srodtytul]KRUS a emigracja[/srodtytul]
Czytelnik pisze, że od początku pobytu za granicą płaci składki KRUS. Można mieć jednak wątpliwości, czy ma on prawo do pozostawania w KRUS w sytuacji, gdy pracuje za granicą i zamierza tam pozostać przez najbliższe parę lat.
Warto przypomnieć, że ubezpieczeniu w KRUS mogą podlegać rolnicy - pełnoletnie osoby fizyczne, które osobiście i na własny rachunek prowadzą działalność rolniczą w pozostającym w ich posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także do osób, które przeznaczyły grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia.
Przez prowadzenie działalności rolniczej należy rozumieć osobiste i na własny rachunek kierowanie i zarządzanie gospodarstwem rolnym.
[b]Dlatego rolnik, który podejmuje za granicą pracę najemną lub pozarolniczą działalność gospodarczą na własny rachunek, nie spełnia warunków do dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników[/b]
Potwierdza to [link=http://www.rp.pl/artykul/271551.html]odpowiedź, którą dostaliśmy z KRUS[/link]
O zmianie tych okoliczności czytelnik powinien był w ciągu 14 dni poinformować KRUS. Obowiązek ten spoczywa na nim nadal, mimo że okoliczności wskazują na ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z okresem wstecznym.
Za niedopełnienie tego obowiązku grozi wyłączenie z ubezpieczenia społecznego rolników z okresem wstecznym, a także utrata prawa do świadczeń (od momentu gdy ustały warunki do podlegania ubezpieczeniu w KRUS).
Decyzję podejmie właściwa dla rolnika jednostka KRUS. Jeżeli stwierdzi nadpłatę z tytułu składek, to w uzasadnionym przypadku wyda decyzję o jej zwrocie, a jeżeli czytelnik pobierał świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników, będzie musiał je zwrócić.
Czytelnik będzie mógł zostać ponownie objęty ubezpieczeniem społecznym rolników, jeżeli zaprzestanie wykonywania działalności zarobkowej za granicą i ponownie podejmie osobiste prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w Polsce. Oczywiście będzie musiał spełnić pozostałe wymogi pozwalające na objęcie go ubezpieczeniem społecznym rolników.