[i][b] Odpowiada Arkadiusz Zawada - radca prawny, wspólnik w kancelarii Grzywacz – Zawada s.c.:[/b][/i]
Możliwość podjęcia pracy przez obywatela jednego z państw UE na terytorium innego państwa członkowskiego jest zagwarantowana przez traktat WE. Ustanawia on zasadę swobodnego przepływu pracowników.
Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, który planuje wyjazd do innego kraju Unii, aby zatrudnić się tam na zasadzie stosunku pracy, powinien rozważyć zawieszenie lub wyrejestrowanie prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie mógł przerwać opłacanie składek do ZUS z tytułu obowiązku ubezpieczeniowego.
Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jest godna polecenia. Zawieszenie wywiera bowiem skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia o zawieszeniu, do ostatniego dnia miesiąca, w którym zgłosił wznowienie działalności gospodarczej.
W okresie zawieszenia ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest dobrowolne. Przez ten okres zainteresowany nie opłaca natomiast składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Dobrowolna jest też składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto w okresie zawieszenia przedsiębiorca, jeżeli nie zatrudnia pracowników, nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej.