Jeszcze przed powrotem trzeba zgromadzić dokumenty, które potwierdzą naszą pracę, opłacanie składek albo pobieranie świadczeń społecznych, a także sytuację rodzinną. Przydatne będą zwłaszcza formularze E-104 i E-301. Pobierający za granicą zasiłki dla bezrobotnych potrzebują natomiast druku E-303. W ZUS można też załatwić przekazywanie zagranicznej emerytury lub renty do Polski.
[srodtytul]Pułapki finansowe[/srodtytul]
Nie ma zakazu posiadania konta za granicą po powrocie do kraju. Utrzymywanie niepotrzebnego rachunku może być jednak kłopotliwe. Z prawa dewizowego wynika bowiem, że wtedy trzeba raz na kwartał informować Narodowy Bank Polski o obrotach i saldach na tym rachunku. Jeżeli jednak planujemy zamknąć zagraniczne konto w ciągu dwóch miesięcy od powrotu i nie mamy na nim powyżej 10 tys. euro (na koniec kwartału), to sprawozdań nie składamy. Jeśli pieniądze zarobione za granicą wieziemy w gotówce, to podczas przekraczania granicy powinniśmy je zgłosić celnikom.
[wyimek][b]10 tys. euro[/b] - gdy przez granicę przewozimy pieniądze powyżej tej kwoty, musimy to zgłosić celnikom lub Straży Granicznej [/wyimek]
Pisemny wniosek w tej sprawie składamy jednak tylko wówczas, gdy przewozimy więcej niż 10 tys. euro. Przewóz gotówki może być niekiedy korzystniejszy niż przelew bankowy, bo unika się przewalutowania na warunkach banku (w wypadku funtów brytyjskich nawet dwukrotnego, bo najpierw na euro, a potem na złote). Mniejsze koszty zapewnia bowiem tylko część banków – te działające w systemie bezgotówkowych płatności SEPA.