Czy rządy będą rozdawać pieniądze za nic?

Światowy kryzys i postępy robotyzacji sprawiły, że koncepcja minimalnego dochodu gwarantowanego stała się atrakcyjna dla części ekonomistów i polityków. Nie jest ona aż tak szalona, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

Aktualizacja: 03.01.2017 15:30 Publikacja: 03.01.2017 15:02

Czy rządy będą rozdawać pieniądze za nic?

Foto: Bloomberg

Finlandia rozpoczęła eksperyment z minimalnym dochodem gwarantowanym. Będzie wypłacała losowo wybranym bezrobotnym po 500 euro miesięcznie, nie wymagając od nich niczego w zamian i nie odbierając im tego świadczenia, gdy zaczną sobie dorabiać. Fińskie władze chcą sprawdzić jak tego typu program może rzeczywiście doprowadzić do redukcji biedy i zmniejszenia bezrobocia, czy też zniechęci bezrobotnych do podejmowania pracy.  Finowie nie są jedynymi próbującymi dokonywać takich doświadczeń. W zeszłym roku władze kanadyjskiej prowincji Ontario obiecały wypłatę minimalnych świadczeń gwarantowanych każdemu jej mieszkańcowi. Władze Japonii myślą o przyznawaniu młodym, gorzej zarabiającym ludziom specjalnych bonów zakupowych, co miałoby pobudzić konsumpcję i pomóc w walce z deflacją. W czerwcu Szwajcarzy odrzucili w referendum pomysł tego, by rząd wypłacał każdemu dorosłemu obywatelowi 2,5 tys. franków miesięcznie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Wynagrodzenia
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Wynagrodzenia
Polacy na Wyspach zarabiają już więcej niż rdzenni Brytyjczycy
Wynagrodzenia
Nowe dane o płacach Polaków. Ile naprawdę zarabiamy?
Wynagrodzenia
Są nowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Obniżka stóp procentowych bliżej?
Wynagrodzenia
Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem