Ustawa z dnia 23 stycznia 2008 r. (Dz. U. nr 19, poz. 117)
– ustawa budżetowa na rok 2008 ustala średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń w wysokości nie niższej niż wzrost kwoty bazowej, tzn. 102,3 %. Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2008 r. nastąpił wzrost płac o 2,3% pracowników administracji skarbowej. Niezależnie od ww. waloryzacji wynagrodzeń, w ustawie budżetowej na rok 2008 zostały przewidziane dodatkowe środki finansowe na wzrost wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w izbach i urzędach skarbowych, średnio na etat około 245 zł brutto. Ostateczne ustalenie zasad podziału tych środków w izbach i urzędach skarbowych będzie przedmiotem planowanego na dzień 28 lutego br. spotkania przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Finansów ze związkami zawodowymi działającymi w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów.
Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, iż w sytuacji, gdy w bieżącym roku przewidziane jest realne zwiększenie wynagrodzeń związki zawodowe nie mają podstaw do wszczynania akcji protestacyjnej
zwłaszcza, iż w poprzednim 2007 roku nie było protestów przy braku jakichkolwiek podwyżek płac. W sytuacji
gdyby doszło do akcji protestacyjnej będzie możliwe ograniczenie jej negatywnych skutków w zakresie obsługi podatnika. W razie takiego rozwoju sytuacji podatnicy powinni wstrzymać się od osobistego załatwiania spraw w urzędzie skarbowym i załatwiać sprawy opłaty podatku, pobrania formularzy podatkowych i składania zeznań za pośrednictwem poczty i internetu. Z uwagi na wczesny etap dokonywania rozliczeń rocznych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, Ministerstwo Finansów nie widzi zagrożenia terminowości zwrotu nadpłat tego podatku.