Odpowiedź Ministerstwa Finansów z 27 lutego 2008 r. na pytanie „Rz” w sprawie podwyżek dla służb skarbowych i celnych w 2008 r.

Publikacja: 27.02.2008 00:31

Ustawa z dnia 23 stycznia 2008 r. (Dz. U. nr 19, poz. 117)

– ustawa budżetowa na rok 2008 ustala średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń w wysokości nie niższej niż wzrost kwoty bazowej, tzn. 102,3 %. Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2008 r. nastąpił wzrost płac o 2,3% pracowników administracji skarbowej. Niezależnie od ww. waloryzacji wynagrodzeń, w ustawie budżetowej na rok 2008 zostały przewidziane dodatkowe środki finansowe na wzrost wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w izbach i urzędach skarbowych, średnio na etat około 245 zł brutto. Ostateczne ustalenie zasad podziału tych środków w izbach i urzędach skarbowych będzie przedmiotem planowanego na dzień 28 lutego br. spotkania przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Finansów ze związkami zawodowymi działającymi w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, iż w sytuacji, gdy w bieżącym roku przewidziane jest realne zwiększenie wynagrodzeń związki zawodowe nie mają podstaw do wszczynania akcji protestacyjnej

zwłaszcza, iż w poprzednim 2007 roku nie było protestów przy braku jakichkolwiek podwyżek płac. W sytuacji

gdyby doszło do akcji protestacyjnej będzie możliwe ograniczenie jej negatywnych skutków w zakresie obsługi podatnika. W razie takiego rozwoju sytuacji podatnicy powinni wstrzymać się od osobistego załatwiania spraw w urzędzie skarbowym i załatwiać sprawy opłaty podatku, pobrania formularzy podatkowych i składania zeznań za pośrednictwem poczty i internetu. Z uwagi na wczesny etap dokonywania rozliczeń rocznych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, Ministerstwo Finansów nie widzi zagrożenia terminowości zwrotu nadpłat tego podatku.

Dodatkowe podwyżki wynagrodzeń w 2008 roku dla funkcjonariuszy Służby Celnej w kwocie 255 zł na etat są przewidziane do sfinansowania z rezerwy celowej „Środki na zwiększenie wynagrodzeń i pochodnych, w tym na modernizację systemu wynagrodzeń w administracji”. Jednakże trudno dziś orzec, w jaki sposób ostatecznie wpłynie to na wysokość podwyżek w pozostałych służbach podległych Ministrowi Finansów gdyż rezerwa znajduje się w dyspozycji Rady Ministrów i to ten organ ostatecznie zadecyduje o jej dystrybucji. Punkt widzenia organizacji związkowych działających w służbach skarbowych został przedstawiony na spotkaniu w dniu 26 lutego 2008 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Należy przy tym podkreślić, iż obecnie w administracji podległej Ministrowi Finansów najniższe średnie wynagrodzenie pracowników występuje w jednostkach służby celnej.

Jakub Lutyk

rzecznik prasowy

Ministerstwo Finansów

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku