Pragnący zachować anonimowość informator Reutera powiedział, iż zachodnie agencje sądzą, że w samolocie typu Boeing 737 wystąpiła usterka techniczna.

Boeing 737 linii lotniczych Ukraine International Airlines (UIA) ze 176 osobami na pokładzie rozbił się w środę rano tuż po starcie z lotniska w Teheranie. Nikt nie przeżył wypadku. Do katastrofy doszło niedługo po tym, jak Iran dokonał ataku rakietowego z użyciem rakiet balistycznych na bazy w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA.

Czarne skrzynki maszyny zostały odnalezione, Iran nie przekaże ich amerykańskiej firmie Boeing - poinformował kierujący irańską agencją lotnictwa cywilnego Ali Abedzadeh.

Irańskie media podały, że przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Również strona ukraińska początkowo informowała, że przyczyną katastrofy była awaria silnika, a do rozbicia się samolotu nie przyczyniły się działania terrorystyczne. W późniejszym oświadczeniu na temat katastrofy boeinga wydanym przez ukraińską ambasadę w Iranie strona ukraińska nie wskazała już na usterkę silnika jako przyczynę rozbicia się samolotu.

Zdaniem części ekspertów, jest za wcześnie, by spekulować na temat możliwych przyczyn rozbicia się maszyny. Jedna z grup ekspertów ds. bezpieczeństwa lotnictwa wskazała z kolei, iż na zdjęciach fragmentów kadłuba i skrzydła, wykonanych po katastrofie, widać charakterystyczne uszkodzenia, które nie pozwalają wykluczyć teorii, że boeing został zestrzelony.

Do katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych doszło na przedmieściach Teheranu w kilka godzin po irańskim ataku rakietowym na bazy w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze. Uderzenie było odpowiedzią Iranu na zabicie przez siły USA dowódcy brygad Al-Kuds gen. Kasema Sulejmaniego.

Prezydent Donald Trump poinformował, że w irańskim ataku nie ucierpieli Amerykanie i Irakijczycy, a straty materialne są minimalne. Amerykański przywódca zapowiedział nałożenie na Teheran kolejnych sankcji. Dodał, że siły zbrojne USA są gotowe na wszystko. - Wygląda na to, że Iran się wycofuje, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich zaangażowanych stron oraz dla całego świata - stwierdził.