Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 19.11.2015 12:29 Publikacja: 10.11.2006 00:01
Jerzy Pomianowski i Lech Kaczyński
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak
Bliskie stosunki z Rosją nie mogą być budowane kosztem Ukrainy Pomianowski nagrodzony za przybliżanie Polski Rosjanom Laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia został Jerzy Pomianowski, twórca pisma "Nowaja Polsza". Uhonorowano go za przybliżanie Polaków Rosjanom, a Rosjan - Polakom. - To ze wszech miar godny laureat - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystego wręczenia nagrody na Zamku Królewskim w Warszawie.
Uroczystość otworzyła krótka impresja filmowa z internetowego czatu, w jakim wziął udział Jerzy Giedroyc w 2000 r. Pytany przez internautów o zadania dla polskiej polityki zagranicznej odpowiedział, że w sposób szczególny potrzebujemy mądrych stosunków ze Wschodem.
Tegoroczny laureat realizuje testament Giedroycia - jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Nowaja Polsza" ("Nowa Polska"), dzięki któremu Rosjanie mogą lepiej poznać nasz kraj i nas samych. - To pismo ma bardzo ważne znaczenie w naszych relacjach z rosyjską inteligencją - mówił prezydent. - Jesteśmy zwolennikami poprawnegoułożenia stosunków z Rosją. To jest możliwe.
Kapituła nagrody - składająca się z kilkudziesięciu osobowości życia publicznego - doceniła właśnie to, o czym wspomniał prezydent.
Pomianowskiego nagrodzono także za tłumaczenia, m.in. dzieł Aleksandra Sołżenicyna oraz Izaaka Babla, "dzięki którym pokazał Polakom Rosję i Rosjan w najtrudniejszych chwilach ich historii". Pomianowski jest m.in. autorem przekładu słynnego "Archipelagu Gułag" Sołżenicyna.
- Polska potrzebuje jak najlepszych stosunków z Rosją, a zwłaszcza z Rosjanami. Rządy się zmieniają, a naród pozostaje - mówił Pomianowski, odbierając nagrodę. - Jest wszakże warunek. Nie może się to dziać kosztem Ukrainy. Klucze do naszej polityki wschodniej są w Kijowie.
Skąd to zainteresowanie Pomianowskiego Wschodem? To konsekwencja jego biografii, istotną część życia spędził wśród Rosjan. Podczaswojny trafił na teren ZSRR. Pracował w kopalni węgla w Donbasie (dzisiejsza Ukraina), a potem trafił do Tadżykistanu, gdzie studiował medycynę. Wrócił do Polski z armią Berlinga. Po marcu '68 wyjechał do Włoch i na emigracji nawiązał współpracę z "Kulturą" Giedroycia. - Jerzy Pomianowski mawia, że wziął ślub z medycyną, a dzieci miał z literaturą - przypominał w czwartek w laudacji Czesław Bielecki.
Do Polski Pomianowski wrócił w 1992 r. Od tego czasu nieustannie działa na rzecz zbliżenia Polaków i Rosjan. - Kochać się z Rosjanami nie musimy, ale szanować - tak - mawia. I w swym miesięczniku, adresowanym do rosyjskiej inteligencji, stara się promować takie podejście. - Polska nie jest tam przedstawiana wąsko, nacjonalistycznie, przez co pismo może rzeczywiście dotrzeć do Rosjan - podkreślał Bielecki.
Oprócz Pomianowskiego w tym roku nominowani do Nagrody im. Giedroycia byli: Ryszard Dembiński i Krzysztof Barbarski z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Zygmunt Berdychowski, twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy; historyk i publicysta Bohdan Cywiński; Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze z Sejn; Bronisław Geremek; Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej; rzecznik pojednania polsko-ukraińskiego Bohdan Osadczuk; filozof i historyk Krzysztof Pomian oraz prof. Andrzej Zoll.
"Rzeczpospolita" przyznaje Nagrodę im. Giedroycia co roku przed Świętem Niepodległości. Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, bo obchodzimy Rok Jerzego Giedroycia - w stulecie urodzin Redaktora i sześćdziesięciolecie utworzenia Instytutu Literackiego oraz wydania pierwszego numeru "Kultury". W Polsce Rok Giedroycia został uchwalony przez Sejm, a w skali międzynarodowej - proklamowany przez UNESCO.
Nagroda przyznawana jest za służbę na rzecz polskiej racji stanu. Otrzymuje ją ten, kto w działalności publicznej kieruje się m.in. troską o sprawy publiczne, umacnianiem Polski w demokratycznej wspólnocie europejskiej oraz kultywowaniem dobrych stosunków z państwami Europy Środkowej i Wschodniej.
Pomysłodawcą nagrody był redaktor naczelny naszej gazety, zmarły 15 sierpnia 2005 r. Maciej Łukasiewicz.
Pomianowski jest już szóstym laureatem Nagrody im. Giedroycia. Wcześniej wyróżnienia otrzymali: prof. Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Gluza i Ośrodek KARTA, Andrzej Przewoźnik, Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Natasza Gorbaniewska.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
– Dostarczamy Ukraińcom samochody terenowe tam, gdzie są potrzebne – mówi Mateusz "Exen" Wodziński, pomysłodawca i realizator zbiórki „Terenówki na front”, laureat tegorocznej Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Laudacja Wojciecha Konończuka, dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich, podczas XXIV gali Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia dla Mateusza "Exena" Wodzińskiego, pomysłodawcy i realizatora zbiórki społecznej dla Ukrainy „Terenówki na front”.
Mateusz „Exen” Wodziński, pomysłodawca akcji „Terenówki na front”, został w 2024 r. laureatem nagrody przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”. To już XXIV edycja nagrody.
3 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. Oto lista nominowanych.
Profesorowie Igor Cependa i Stanisław Stępień są laureatami tegorocznej nagrody przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”.
Nikt nie zapomni, jak Polak brał nieznajomego Ukraińca na granicy za rękę i prowadził go do swojego domu – mówi prof. Igor Cependa.
W poniedziałek wieczorem, w Bibliotece Narodowej, odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia. To już XXIII edycja tej nagrody.
27 listopada w Bibliotece Narodowej w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas