Czarnoskóra projektantka mody założyła go w 1961 roku. La MaMa stała się jedną z najważniejszych scen awangardowego off off Broadway. Ellen Stuart była jego fundatorką, producentką i reżyserką. Na tej niekomercyjnej scenie spektakle reżyserowali artyści wizjonerzy, jak Robert Wilson, czy Tom O'Horgana, współtwórca musicalu „Hair” i grali sławni aktorzy, m.in. Al Pacino, Robert de Niro, Harvey Keitel.
Aktor i dramaturg Hervey Fierstein twierdzi, że 80 proc. amerykańskiego teatru wywodzi się z La MaMy. Teatr ma w dorobku 3 tysiące produkcji - od klasycznego dramatu przez musicale, po współczesne sztuki.
Do La MaMa ściągało także wiele międzynarodowych sław, m.in. Peter Brook. W 1967 roku Ellen Stewart zaprosiła Jerzego Grotowskiego. Od prezentacji „Księcia Niezłomnego" w Nowym Jorku zaczęła się światowa kariera jego Teatru Laboratorium. W 1979 roku teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora pokazał na Manhattanie „Umarłą klasę", w 1982 – „Wielopole, Wielopole”, w 1985 – „Niech szczezną artyści” i w 1988 –„Nigdy tu już nie powrócę”. Z innych polskich grup w La MaMa występowali: Wierszalin, Povisorium, Gardzienice, Scena Plastyczna KUL, Pieśń Kozła, Dada von Bzdulov. Ellen Stuart wielokrotnie odwiedzała Polskę. Zmarła w Nowym Jorku na serce po długiej chorobie.