Szwecja długo była neutralna. Teraz wysłała osiem samolotów do Libii. Dlaczego?
Carl Bildt:
To była konieczność, również dla NATO.
Aktualizacja: 14.04.2011 20:37 Publikacja: 14.04.2011 20:37
Carl Bildt
Foto: AFP
Szwecja długo była neutralna. Teraz wysłała osiem samolotów do Libii. Dlaczego?
Carl Bildt:
To była konieczność, również dla NATO.
Szwecja nie jest członkiem NATO.
To prawda. Ale NATO może prowadzić takie operacje na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ i to było dla nas bardzo ważne. Jesteśmy bliskim partnerem sojuszu, łączy nas doskonała współpraca. Przez pewien czas Szwecja nawet więcej mówiła o konieczności podjęcia przez NATO operacji w Libii niż niektóre kraje członkowskie. Nie da się prowadzić takich działań bez struktur i dowództwa, jakie posiada NATO. Nigdy nie mieliśmy złudzeń co do tego, że w tym wypadku samotna operacja wystarczy. Dlatego Szwecja jest tak aktywna i stara się promować rozwiązania polityczne.
Czego możemy się teraz spodziewać w Libii?
Utrzymujemy presję wojskową, to bardzo ważne. Wzmacniamy sankcje i izolację Kaddafiego, by utrudnić mu kontrolę nad opanowaną przez niego częścią kraju. Potem nastąpi proces polityczny, czyli podział władzy i – co może być nawet trudniejsze – budowanie sprawnie funkcjonującego państwa po odejściu Kaddafiego. Czeka nas też pomoc humanitarna, którą staramy się przyspieszyć wszelkimi sposobami, bo w Libii szybkimi krokami zbliża się kryzys. To bardzo trudna sprawa, czasem zdarzają się spięcia.
Udział Kaddafiego w podziale władzy jest wykluczony?
Nikt nie ma co do tego wątpliwości. On nie ma przyszłości. Ale nie chcielibyśmy powtórzyć sytuacji z Iraku w 2003 roku i Afganistanu w 2001 roku. Nie chcemy, by tak jak tam siły wykluczone z podziału władzy wracały tą czy inną drogą. Chcemy, by proces ten uwzględniał także osoby pracujące dla Kaddafiego.
Wysyłając samoloty do Libii, Szwecja skończyła z polityką neutralności? Czy to zmiana polityki zagranicznej?
Gdy wstąpiliśmy do UE w 1995 roku, termin „neutralność w czasach wojny" był już nieaktualny. Nasza neutralność wynikała z sytuacji w Europie: podziałów, istnienia Układu Warszawskiego, ZSRR. Uważaliśmy, że jeśli będzie wojna w Europie, my znajdziemy się poza konfliktem. Dziś nie możemy już być neutralni. Większość naszych sąsiadów należy do NATO. Jesteśmy w UE, jesteśmy częścią politycznego sojuszu. To oznacza solidarność. W UE nie toczą się walki. Ale jesteśmy zaangażowani w Afganistanie oraz Bośni i Hercegowinie.
Wywiad udzielony w Sztokholmie dziennikarzom „Rzeczpospolitej", „Gazety Wyborczej", „Polityki", TVP 1 i „Gazety Wrocławskiej"
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Szwecja długo była neutralna. Teraz wysłała osiem samolotów do Libii. Dlaczego?
Carl Bildt:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Tam, gdzie mamy tradycyjne stosunki społeczne i gospodarkę pierwotną, przedindustrialną, mamy wysoką płodność. Tam, gdzie rośnie autonomia jednostek, postęp technologiczny i nowoczesny rynek pracy, ta dzietność jest niska i w zasadzie taka pozostanie - mówi dr hab. Agnieszka Fihel z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
Pani przewodnicząca Związku Zawodowego nie mogła być sygnalistką, bo przepisy o sygnalistach nie funkcjonowały. Urzędnicy nie mają możliwości działać niezgodnie z prawem - mówi Dariusz Wieczorek, szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prezydent Argentyny (Javier Milei) zlikwidował 13 ministerstw, zwolnił 30 tysięcy urzędników. Inflacja w ciągu roku z 25 proc. spadła do 2,5 proc. - mówił w rozmowie z Radiem Plus wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
- Mam nadzieję, że Polska jest lepiej przygotowana od Rumunii do kampanii przed wyborami prezydenckimi. Przed nami dużo pracy w kwestii edukacji - mówiła w rozmowie z Michałem Kolanką Magdalena Wilczyńska, Dyrektorka Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.
Starsze pokolenia zostawiły młodym w spadku świat, w którym trudno jest wychowywać dzieci. Zniknięcie pomocnej „wioski” oraz niechęć do maluchów również nie ułatwiają sprawy. No dobrze, ale czy młodzi nie mają sobie nic do zarzucenia w tej kwestii?
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Lekceważący stosunek Geralta do mamony, odziedziczony chyba po Philipie Marlowe, jest nierealistyczny i niestosowny. Wiedźmin to bowiem niesłychanie ryzykowna profesja. Może czas pomyśleć o ubezpieczeniu?
Wojciech Jaruzelski zrozumiał, że duch historii wymaga od niego, aby odejść – odszedł. Publicznie stanął w prawdzie, nie mataczył, odważnie wziął na siebie odpowiedzialność za słabości czy niegodziwości systemu. Sęk w tym, że ta wyliczanka generalskich sukcesów to czysta fantazja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas