Redakcja „Rzeczpospolitej", we współpracy z Instytutem Literackim w Paryżu, ustanowiła ją w pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia – polskiego patrioty, dalekowzrocznego polityka, twórcy „Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, będącego ważnym punktem odniesienia dla emigracji polskiej oraz opozycji w PRL.za
Wyróżnienie jego imienia otrzymują osoby lub instytucje, które w swojej działalności publicznej kierują się zasadami wytyczonymi przez Giedroycia.
Należą do nich: bezinteresowna troska o sprawy publiczne, prowadzenie polityki pojętej jako służba krajowi, a nie partykularnym interesom, umacnianie pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej, podtrzymywanie dobrych stosunków z narodami Europy Wschodniej, a także praca nad rozwojem polskiej niepodległościowej myśli politycznej.
Nominacje kandydatów do Nagrody poznamy jeszcze w październiku. Laureat Nagrody zostanie wyłoniony na posiedzeniu Kapituły, której przewodniczyć będzie Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". Wyniki głosowania poznamy podczas uroczystej gali w grudniu.