1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Unia Europejska powinna podążać w kierunku dalszej federalizacji, ale w ramach mówiącej jednym głosem organizacji. Parlament Europejski byłby odpowiedzialny za tworzenie wspólnych standardów usług publicznych takich jak edukacja, zdrowie, ekologia. Nadzór PE oraz KE polegałaby na dbaniu o zbliżoną jakość i dostępność tych usług we wszystkich krajach członkowskich. UE powinna dążyć do ustroju egalitarnego o równych prawach i obowiązkach wszystkich obywateli, ale w ramach państw federacyjnych. Kandydaci do PE są wybierani w wyborach bezpośrednich i reprezentują swoich wyborców oraz partie dlatego uważam, że zwycięskie ugrupowanie powinno mieć największy wpływ na politykę i wybór władz UE.
2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
Wspólna waluta to wygoda dla konsumentów i przedsiębiorców ze względu na brak wahań i kosztów wymiany. Dodatkowo Euro jest drugą po dolarze amerykańskim walutą na świecie. Jest uważane za stabilną walutę i wpływa korzystnie na postrzeganie UE wśród partnerów handlowych. Zaletą własnej waluty jest większa szansa na uniknięcie kryzysu gospodarczego. Istnieją też liczne obawy społeczeństwa i przy podejmowaniu decyzji o wejściu do strefy euro należy je uwzględnić. Większość obywateli boi się niekontrolowanego wzrostu cen i rząd przed wejściem do strefy euro musi przygotować odpowiednie przepisy ochronne.
3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?