Projekt "Rodziny z wyboru w Polsce", który przeprowadziła Polska Akademia Nauk, jest pierwszym kompleksowym badaniem w Polsce i na świecie, które dotyczy życia rodzinnego osób nieheteroseksualnych. Wyniki raportu przybliża portal tvn24.pl.

- Nie znam projektu badawczego obejmującego osoby nieheteroseksualne, który byłby na świecie prowadzony w tak kompleksowy sposób - podkreślała kierowniczka projektu, dr hab. Joanna Mizielińska.

W badaniu PAN udział wzięło ponad 3 tys. osób z całej Polski. Najmłodszy uczestnik miał 19 lat, najstarszy 81. Warunkiem wzięcia udziału w projekcie było pozostawanie przez minimum pół roku w związku z osobą tej samej płci. Autorzy raportu chcieli odpowiedzieć na pytanie, jak w Polsce żyje się osobom homoseksualnym i biseksualnym.

Wyniki, które przybliża tvn24.pl, pokazują, że 65 proc. ankietowanych mieszka ze sobą, a 93 proc. pozostałych chce to zrobić w przyszłości. Zaskakujące mogą być inne dane, pokazujące ile z par homoseksualnych wychowuje dzieci. Raport PAN wskazuje, że dzieci posiada 9 proc. spośród badanych, z których większość urodziła się w poprzednich, heteroseksualnych związkach. 8 proc. z nich urodziło się już jednak w parach homoseksualnych, głównie w związkach lesbijskich.

To właśnie w nich wychowuje się większość dzieci wśród par homoseksualnych, w przypadku związków gejowskich to tylko 7 proc. przypadków. Jedna trzecia dzieci nie wie, że wychowujący ich rodzic pozostaje w związku homoseksualnym. Jak informuje tvn24.pl, par homoseksualnych, w których wychowują się dzieci, może być nawet 50 tys.