Unia Europejska czeka na zawieszenie broni

Unijni przywódcy odłożyli przynajmniej na miesiąc decyzję o nowych sankcjach wobec Rosji.

Aktualizacja: 12.02.2015 19:47 Publikacja: 12.02.2015 18:19

Unia Europejska czeka na zawieszenie broni

Foto: AFP

Korespondencja z Brukseli

– Sankcje? Na pewno do marca nie będzie żadnej dyskusji na ten temat – powiedziała litewska prezydent Dalia Grybauskait?, wchodząc w czwartek po południu na szczyt UE w Brukseli. Władimir Putin, podpisując mińskie porozumienie, zyskał kilka tygodni spokoju. Gdyby do żadnych uzgodnień nie doszło, z pewnością unijni przywódcy dyskutowaliby o nowych restrykcjach wobec Rosji.

W szczególności o kolejnych sankcjach gospodarczych oraz o przedłużeniu tych już istniejących, które obowiązują do końca lipca.

Nieformalne spotkanie przywódców UE miało być początkowo poświęcone wyłącznie reformom w unii walutowej. Po atakach w Paryżu na redakcję „Charlie Hebdo" do agendy dopisano pilny temat walki z terroryzmem. Ale już w ubiegłym tygodniu stało się jasne, że szczyt zdominuje Ukraina, po tym gdy Angela Merkel i Francois Hollande zdecydowali się na kolejną próbę mediacji między Moskwą i Kijowem. Jeszcze do środy Donald Tusk miał nadzieję, że szczyt rozpocznie się o godzinie 13 i zakończy do 19.

Jednak w czwartek rano okazało się, że rozmowy w Mińsku przedłużają się i Merkel z Hollande'em nie zdążą na czas dolecieć, co spowodowało opóźnienie brukselskiego spotkania o trzy godziny.

– Jest porozumienie, ale dopiero najbliższe dni pokażą, czy to trwały sukces. Musimy być uważni i wywierać ciągłą presję na Rosję – powiedział francuski prezydent.

– Mieliśmy już jedno mińskie porozumienie, nawet większe i bardziej kompleksowe, pięć miesięcy temu. Nie zostało wdrożone – przypomniała Grybauskait?. Zwróciła uwagę, że w obecnej umowie brakuje elementu dotyczącego kontroli granic, co sprawia, że rosyjski sprzęt i wojska będą mogły swobodnie płynąć na Ukrainę.

Spotkanie w Mińsku to kolejna dyplomatyczna inicjatywa w tzw. formacie normandzkim, w którym mediatorami są Francja i Niemcy. Unia Europejska i jej instytucje są tylko informowane o przebiegu negocjacji, ale nie mają na nie wpływu. To budziło zdziwienie w czasie debaty w Parlamencie Europejskim w tym tygodniu. Niektórzy eurodeputowani pytali wprost: „Gdzie jest Unia Europejska? Kto dał Merkel i Hollande'owi mandat do prowadzenia negocjacji?".

Tusk i jego otoczenie na początku kadencji zapowiadali, że będzie się on angażował w politykę zagraniczną bardziej niż jego poprzednik Herman Van Rompuy.

Na razie jednak tego nie widać. – Rzeczywiście jest takie oczekiwanie, że UE powinna być obecna w tej rozmowie – przyznaje nieoficjalnie wysoki rangą dyplomata unijny. Dyplomaci z otoczenia Tuska zapewniają, że przewodniczący Rady Europejskiej jest aktywny, co nie znaczy, że musi być widoczny. – Liczy się skuteczność, a nie to, kto siedzi przy stole obrad – powiedział jeden z nich.

Dodał jednak, że Tusk nie bardzo wierzy w różne formaty negocjacji, w tym normandzkiej czwórki. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego nawet nie próbuje angażować się w negocjacje – bo nie ma gwarancji sukcesu. Jedyną jego własną inicjatywą było zaproszenie Petra Poroszenki na czwartkowy szczyt. – Zaproszenie Poroszenki jest jasnym sygnałem, że UE stoi po stronie zaatakowanych – powiedział unijny dyplomata. I ocenił ten gest w kategoriach czysto symbolicznych.

Zachód ratuje Ukrainę przed bankructwem

MFW uruchomił nowy, wart 17,5 mld dol., program pomocy dla Kijowa. Ponieważ z poprzedniego pakietu kraj nie wykorzystał jeszcze 4,6 mld dol., łączne wsparcie ma teraz przekroczyć 22 mld dol. Będzie wypłacane przez cztery lata. Ale dzięki niemu Ukraina uniknie bankructwa już teraz.

– W ten sposób nie tylko stabilizujemy finanse Ukrainy, ale także uruchamiamy ambitny program reform, który pozwoli na dynamiczny wzrost gospodarczy – powiedziała szefowa MFW Christine Lagarde. Ale dodała: To nie jest program bez ryzyka.

Kryzys na Ukrainie okazał się znacznie głębszy, niż w zeszłym roku spodziewał się Fundusz. Hrywna straciła 2/3 swojej wartości, a PKB w tym roku znowu spadnie o ok. 5 proc. Rząd nie przeprowadził także wielu obiecanych reform, w tym urealnienia cen gazu dla ludności.     —J.Bie.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego