Załamanie pogody. Pracowita noc strażaków

W związku z załamaniem pogody minionej nocy strażacy mieli blisko tysiąc interwencji – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej z nich dotyczyło połamanych drzew. Jedna osoba została ranna.

Aktualizacja: 22.09.2018 10:22 Publikacja: 22.09.2018 10:00

Najwięcej interwencji dotyczyło powalonych drzew

Najwięcej interwencji dotyczyło powalonych drzew

Foto: straż pożarna

Silny wiatr i intensywny deszcz. W wielu regionach kraju to nie była spokojna noc. Strażacy od piątku do soboty, do godz. 6 rano, wyjeżdżali ok. 970 razy.

Najwięcej, ok. 420 interwencji, miało miejsce w woj. zachodniopomorskim oraz w woj. wielkopolskim - blisko 180.

W zachodniopomorskim maksymalne porywy wiatru odnotowano w piątek w Goleniowie i Szczecinie - 80 kilometrów na godzinę. Niewiele mniej, bo 70 km/h zarejestrowano na stacji w Trzebieży.

W Trzcińsku-Zdroju było 65 km/h. Tam wiatr powalał drzewa - na jezdnię, samochody, ogrodzenia. Strażacy musieli je usuwać z jezdni, samochodów, ogrodzeń.

W piątek wieczorem wybuchł pożar w opuszczonym hotelu na szczecińskim Skolwinie. Nie było zagrożenia dla ludzi, ale spłonęła część budynku (około 250 metrów kwadratowych). Do dziś rano pracowało tam 12 zastępów straży.

Z kolei w Dębczynie w powiecie białogardzkim (woj. zachodniopomorskie) drzewo uderzyło w motocyklistę. Został ranny.

W Szczecinie silny wiatr uszkodził sygnalizację świetlną na jednym ze skrzyżowań. W Lęborku na Pomorzu powalone drzewo zerwało linię trakcyjną Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM).

W całej Polsce bez prądu jest 8 tysięcy odbiorców. Najwięcej gospodarstw w województwach: podkarpackim (ok. 4,9 tys.), zachodniopomorskim (ok. 1,4 tys.), wielkopolskim (ok. 900), łódzkim (ok. 650) oraz kujawsko-pomorskim (ok. 90).

A w szczytowym okresie bez prądu pozostawało ok. 43 tys. odbiorców, w tym najwięcej w Łódzkiem - 26 tys., w Kujawsko-Pomorskiem - 8,5 tys. oraz w Wielkopolsce - 5 tys.

W sobotę jak informuje IMiGW nadal spodziewane są miejscami przelotne opady deszczu, a na wybrzeżu także burze. Najwięcej deszczu spadnie na Podkarpaciu i Pomorzu.

- Prognozowana wysokość opadów na Podkarpaciu i w czasie burz na Pomorzu do 15 mm. Wiatr z zachodu, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, a na wybrzeżu do 80 km/h.- informuje Maria Waliniowska, synoptyk IMiGW.

Z kolei w niedzielę mocniej popada na południowym zachodzie oraz na Pomorzu, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek w całym kraju dość intensywne opady deszczu, a na zachodzie i w pasie dzielnic centralnych opady intensywne.

- W poniedziałek napłynie do nas z północnego zachodu jeszcze chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie i wschodzie także jednostajne o umiarkowanym natężeniu – w górach opady śniegu. W całym kraju będzie wiał silny i porywisty wiatr, w porywach lokalnie osiągający do ok. 100 km/h. – dodaje synoptyk.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego