Nowe spojrzenie na wojnę

Tragedie setek tysięcy wypędzonych, kolaboracja z okupantem, bestialskie mordy i akty heroizmu – to wszystko zobaczymy w fabułach, dokumentach i unikatowych obrazach archiwalnych o II wojnie światowej podczas przeglądu „Kogo kręci kino historyczne“ w kinie Luna

Publikacja: 06.03.2008 13:53

Nowe spojrzenie na wojnę

Foto: CCC FILMKUNST

We współczesnym kinie rośnie zainteresowanie II wojną światową, a filmy z nią związane odnoszą sukcesy.

„Katyń” Andrzeja Wajdy zdobył nominację do Oscara. Walkę o statuetkę przegrał z austriackimi „Fałszerzami” Stefana Ruzowitzkiego – filmem o żydowskich więźniach obozu Sachsenhausen, którzy na polecenie Niemców fałszowali pieniądze. Na ostatnim festiwalu w Wenecji triumfował film „Ostrożnie, pożądanie” Anga Lee – opowieść o czasach japońskiej okupacji Chin.

Nowe filmy dokumentują przeszłość i ukazują przemilczane fakty. Kształtują również na nowo zbiorową świadomość na temat II wojny światowej.

Organizowana przez Muzeum Historii Polski druga edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne” znakomicie wpisuje się w ten nurt. Od piątku w Lunie obejrzymy 21 filmów.

Wydarzeniem przeglądu będzie pokaz „Ucieczki” w reżyserii Kaia Wessela.

Przyzwyczailiśmy się widzieć w Niemcach agresorów, którzy popierając działania Hitlera, rozpętali wojenny koszmar. Tymczasem film Wessela powstał z przekonania, że 60 lat po zakończeniu II wojny światowej i rozliczeniu się z nazizmem Niemcy mają prawo do wspominania oraz opłakiwania także własnych ofiar.

Akcja skupia się na losach Niemców, którzy uciekają z Prus Wschodnich przed Rosjanami. Wessel pokazuje m. in. bestialstwa radzieckich żołnierzy wkraczających na zdobyte ziemie.

W marcu 2007 r. „Ucieczka” miała premierę w telewizji ARD. Za Odrą obejrzało ją wówczas aż 11 milionów telewidzów. Po pokazie niemieccy publicyści i politycy uznali film za „bardzo dobry i wyważony”. – Pokazano dobrych i złych Niemców – mówił socjaldemokrata Egon Bahr i apelował, by rozróżniać „ucieczkę Niemców przed Rosjanami od wykonania przez Polskę ustaleń konferencji poczdamskiej, czyli tzw. wypędzenia Niemców”.

Warto również zwrócić uwagę na „Naszych” Dymitra Mieschijewa (2004), który pokazując kolaborację przeciętnych Rosjan z Niemcami, zrywa z propagandowym obrazem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Do Warszawy przyjadą także unikatowe dokumenty z Imperial War Museum z Londynu oraz tamtejszego Muzeum im. gen. Sikorskiego, ukazujące przede wszystkim zapomniane epizody z wojennych doświadczeń Polaków.

„Zapomniane requiem” Irańczyka Khosrowa Sinaia przedstawia losy tych, którzy wraz z armią gen. Andersa trafili do Iranu. Z kolei „Zapomniana odyseja” Jagny Wright opowiada o tragedii setek tysięcy ludzi, którzy z rozkazu Stalina zostali deportowani z Polski na Syberię i do Kazachstanu.Przegląd podsumuje debata o znaczeniu II wojny światowej we współczesnym kinie z udziałem Agnieszki Holland, Kaia Wessela i Bohdana Stupki.

Przegląd jest podzielony na kilka sekcji tematycznych.

? W piątek obejrzymy filmy pod hasłem „Orzeł i swastyka”. Oprócz „Zapomnianej odysei” Jagny Wright zaplanowano m. in. pokaz amerykańskiego dokumentu propagandowego „Naziści atakują” nakręconego przez Franka Caprę i Anatole’a Litvaka. W programie jest też „Niedokończona podróż” Eugeniusza Cękalskiego z 1943 roku o generale Sikorskim. Ciekawostką wieczoru może być projekcja „Ruin Warszawy 1939”. Zniszczenia stolicy są przedstawione z punktu widzenia hitlerowców. Pokazowi towarzyszy muzyka na żywo. W sobotę organizatorzy poprowadzą widzów „Szlakiem ocalonych”. Tego dnia zaplanowano m. in. irańskie „Zapomniane requiem” nakręcone w latach 70. przez Khosrowa Sinaia, który udokumentował losy Polaków z armii Andersa, a także reportaż Doroty Latour o podróży reżysera po latach do Polski.

W niedzielę w cyklu „Honor i humor” pokazana zostanie znakomita komedia Ernsta Lubitscha „Być albo nie być”. W poniedziałek widzowie pod hasłem „Obcy wśród swoich” obejrzą np. „Gorzkie żniwa” Agnieszki Holland.

Od wtorku do czwartku potrwa „Wojna narodów”. Tu znajdą się m.in. „Ucieczka” Kaia Wessela, a także „Musimy sobie pomagać” Jana Hrebejka, „Nasi” Dymitra Meschijewa czy „Szkoci generała Sikorskiego”.

Kino Luna, ul. Marszałkowska 28, tel. 022 621 78 28, piątek – czwartek. Wstęp na pokazy i debatę jest wolny.

Luna

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!