W niszach i zakolach Arkad Kubickiego organizatorzy zaaranżują miejsca, w których Chopin mieszkał, które odwiedzał i z których czerpał natchnienie. Na inscenizowany spacer zaprosi dzieci varsavianistka i przewodniczka Magdalena Jamroży. Towarzyszyć im będzie grana na fortepianie muzyka mistrza.

W grupie spacerowiczów znajdzie się pewien mały ciekawski osobnik.

– Na imię ma Eugeniusz i zadaje mnóstwo pytań – zdradza autorka projektu Maria Reif. – Choć jest tylko marionetką, chciałby dowiedzieć się wszystkiego i o małym Frycku, i o dorosłym Fryderyku.

Być może dociekliwość Eugeniusza uruchomi lawinę pytań ze strony dzieci. Odpowiedzi udzieli im przewodniczka. – Magdalena Jamroży o Fryderyku Chopinie wie wszystko – zapewnia Maria Reif. – A taka forma zdobywania informacji sprawi, że dzieci na dłużej je zapamiętają.

Po spacerze i koncercie muzyki kompozytora w wykonaniu studentów, absolwentów oraz stażystów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, łatwiej będzie dzieciom zrozumieć widowisko muzyczno-literackie pt. „Czekamy na Chopina” (godz. 14.30 – 16).

Zainspirowany szkicem „Salon Chopinów” Antoniego Kolberga spektakl autorstwa Marii Reif przedstawia wydarzenia z życia kompozytora.

– Wszystkie następują po sobie w porządku chronologicznym – wyjaśnia autorka. – Wiedza o nich pochodzi z fragmentów listów kompozytora, relacji i wspomnień przyjaciół i znajomych, fragmentów publikacji prasowych.

Atmosferę spektaklu podkreśla muzyka – od pierwszego poloneza aż do ostatnich dźwięków skomponowanego w Warszawie koncertu fortepianowego f-moll. Tutejsza część życia i twórczości Fryderyka Chopina pozostanie w naszej pamięci.

[i]Czekamy na Chopina, Arkady Kubickiego w Zamku Królewskim, pl. Zamkowy 4, wstęp wolny, sobota (17.10), godz. 12 – 16 [/i]

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ