[b]W tej części Europy panuje powszechna opinia, że USA zawarły porozumienie z Rosją, mając na względzie jej obawy dotyczące obecności amerykańskiej w Europie Środkowej, w zamian za współpracę Moskwy w kilku ważnych kwestiach, takich jak Iran i rozmowy o układzie rozbrojeniowym START. Jak odpowie pan na takie zarzuty? Jak zamierza pan przekonać partnerów w Polsce i Czechach, że ich interesy nie zostały przehandlowane?[/b]
[b]Joseph Biden, wiceprezydent USA:[/b] Nie zawieraliśmy żadnych umów z Rosją kosztem Europy Środkowej. I nie będziemy zawierać żadnych umów kosztem Europy Środkowej. Powiedzieliśmy jasno i wyraźnie, że nasze działania na rzecz poprawy stosunków z Rosją nie będą się odbywać kosztem Europy Środkowej. Przyświeca nam proste motto: nic o was bez was.
W naszym podejściu do kwestii bezpieczeństwa kierujemy się wymogami bezpieczeństwa narodowego USA oraz naszych przyjaciół i sojuszników. Na przykład zaproponowany przez nas nowy europejski program obrony antyrakietowej jest oparty na uaktualnionej ocenie zagrożeń i bardziej zaawansowanej technologii. Jest sprawniejszy, wydajniejszy i bardziej elastyczny, w odpowiedzi na aktualne zagrożenia proponuje sprawdzoną technologię, szybciej też niż stary system obejmie całe NATO. Wysoce sobie cenimy współpracę z naszymi sojusznikami w zakresie obrony antyrakietowej, zwłaszcza współpracę z Polską i Czechami, i mamy nadzieję na dalsze współdziałanie w zakresie przyszłych planów.
Szczerze wierzymy, że poprawa stosunków między USA i Rosją przyczyni się również do poprawy bezpieczeństwa w Europie oraz przyniesie korzyść naszym sojusznikom. Dobrym tego przykładem są rozmowy START. Jak uzgodnili w Moskwie prezydent Obama i prezydent Miedwiediew, nowy układ START skupi się na strategicznej broni ofensywnej. Stany Zjednoczone i Rosja od dawna zapowiadały, że przed wygaśnięciem w grudniu układu START planujemy podpisanie nowego porozumienia START. Plan ten nie uległ żadnej zmianie, a podczas spotkania w Moskwie w lipcu tego roku prezydenci Obama i Miedwiediew nadali mu nowy impuls.
Narody amerykański i polski od dawna łączą wspólne wartości i ideały. Mamy również wobec siebie poważne zobowiązania wynikające z artykułu 5 traktatu waszyngtońskiego, dokumentu założycielskiego NATO. Zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i multilateralnym nasze relacje nie były nigdy równie bliskie: staramy się razem odpowiadać na szereg wspólnych zagrożeń, takich jak zapobieganie rozprzestrzenianiu broni nuklearnej, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, bezpieczeństwo energetyczne, ożywienie globalnej gospodarki, walka z terroryzmem i postęp demokracji. W Warszawie będę chciał potwierdzić łączące oba nasze kraje partnerstwo.