Szczyt w Seulu debatuje nad tym, jak nie dopuścić do uzyskania broni atomowej przez terrorystów. Czy istnieje dziś realne zagrożenie, że coś takiego może nastąpić?
Aleksander Franczyszyn:
Aktualizacja: 27.03.2012 01:55 Publikacja: 27.03.2012 01:53
Szczyt w Seulu debatuje nad tym, jak nie dopuścić do uzyskania broni atomowej przez terrorystów. Czy istnieje dziś realne zagrożenie, że coś takiego może nastąpić?
Aleksander Franczyszyn:
Nie sądzę. Jedynym krajem, z którego broń atomowa może „wycieknąć" do terrorystów islamskich, jest dziś Pakistan.
To państwo stanowi tak naprawdę największe zagrożenie, nawet jeśli ono samo stanowczo twierdzi, że jest inaczej.
Wcześniej pojawiały się sugestie, że terroryści mogą zdobyć broń z arsenałów jądrowych byłego ZSRR. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?
Ta sprawa była zupełnie niepotrzebnie zmitologizowana. Tymczasem poradziecka broń atomowa bardzo szybko została wywieziona do Rosji. A tam była i jest doskonale chroniona.
Czy musimy się obawiać rozprzestrzenienia broni atomowej z Korei Północnej?
Zdecydowanie nie. Po pierwsze, nie możemy ze stuprocentową pewnością powiedzieć, czy Korea Północna taką broń posiada czy też nie. Po drugie, jeśli ją nawet posiada, to z pewnością jest ona bardzo dobrze chroniona. I po trzecie, Koreańczycy sami jej potrzebują i z pewnością nie będą się nią dzielić z nikim. A zwłaszcza z terrorystami.
Czy jest niebezpieczeństwo pojawienia się bomb jądrowych w jakichś nowych państwach?
Tak, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie. Myślę tu o Iranie, który zresztą sam intensywnie pracuje nad wzbogacaniem uranu, ale też o takich krajach jak na przykład Arabia Saudyjska. Zresztą kraje te mogą bomby atomowe kupić, choć z pewnością byłoby to niesłychanie drogie przedsięwzięcie. Potencjalnymi sprzedawcami mogłyby być Chiny lub wspomniany już Pakistan.
Według pana to Pakistan wyrasta na najbardziej niebezpieczny kraj z punktu widzenia rozprzestrzeniania broni jądrowej. A sąsiednie Indie, które najprawdopodobniej też nią dysponują?
Indie na pewno o wiele lepiej kontrolują swój arsenał i nie ma zagrożenia, że coś sprzedadzą lub też, że cokolwiek zostanie im wykradzione.
Skoro pana zdaniem zagrożenie w ogóle nie jest wielkie, to czemu szczyt w Seulu zajmuje się kwestią bezpieczeństwa jądrowego?
Nawet jeśli dziś sprawa nie stanowi wielkiego problemu, to jednak w przyszłości może. I dlatego trzeba stworzyć takie warunki, by w ogóle było niemożliwe pozyskanie broni atomowej przez terrorystów. Bomby i głowice jądrowe muszą być szczególnie dobrze chronione i absolutnie bezpieczne.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Szczyt w Seulu debatuje nad tym, jak nie dopuścić do uzyskania broni atomowej przez terrorystów. Czy istnieje dziś realne zagrożenie, że coś takiego może nastąpić?
Aleksander Franczyszyn:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Baszara Asada z Damaszku wywieźli rosyjscy agenci. Ale w bazach w Syrii nadal tkwią – otoczeni przez powstańców – żołnierze Kremla.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
Chińscy dostawcy informują, że lada dzień Rosja poluzuje ograniczenia w kolejowym tranzycie z Chin do Europy.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas