Goszcząc w Warszawie, premier ChRL Wen Jiabao spotyka się z szefami rządów większości państw Europy Środkowej i Wschodniej. Czy Chiny są naprawdę zainteresowane tym regionem?
Steve Tsang:
Aktualizacja: 25.04.2012 02:45 Publikacja: 25.04.2012 02:45
Goszcząc w Warszawie, premier ChRL Wen Jiabao spotyka się z szefami rządów większości państw Europy Środkowej i Wschodniej. Czy Chiny są naprawdę zainteresowane tym regionem?
Steve Tsang:
Pekin interesuje się przede wszystkim możliwościami inwestowania i handlu. Raczej nie jest istotne, czy ma do czynienia z państwami postkomunistycznymi czy nie. Nie potrafię powiedzieć, co mogą mu zaoferować Polska czy inne kraje regionu, ale ważne są przede wszystkim konkrety. Współpraca będzie zależeć wyłącznie od nich.
Czy sądzi pan, że występując jako cały region, możemy we współpracy z Chinami uzyskać coś więcej? Czy taka formuła ma przyszłość?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że premier Wen Jiabao nie przyjeżdża specjalnie do Polski. W ostatnich dniach gościł też w innych państwach europejskich, na przykład w Niemczech. Jego wizyta w Warszawie jest więc elementem dłuższej podróży europejskiej. Nie sądzę, by był w jakiś szczególny sposób zainteresowany współpracą z całym regionem Europy Środkowej i Wschodniej, ani też by chciał jakichś większych, wspólnych przedsięwzięć. To spotkanie jest raczej rodzajem gestu ukazującego otwarcie Chin. Dla władz chińskich istotna jest przede wszystkim współpraca bilateralna.
Czy Europa, a zwłaszcza Unia Europejska, jest dla Chin ważna? Czy też ważniejszy jest kierunek amerykański?
Oczywiście, że jest ważna. Przede wszystkim dlatego, że Unia Europejska jest dla chińskiego eksportu rynkiem najistotniejszym, o wiele ważniejszym niż na przykład Stany Zjednoczone. Współpraca z UE jest dla Pekinu kluczowa na przykład ze względu na nowoczesne technologie. Stany Zjednoczone nie bardzo chcą się nimi z Chinami dzielić, natomiast Unia Europejska czyni to o wiele chętniej. Po prostu w kwestiach gospodarczych nie ma konfliktu interesów między ChRL i Unią Europejską. Istnieje on zaś między Chinami i USA.
A w dziedzinie bezpieczeństwa?
Tu sytuacja jest bardzo podobna. O ile między Chinami i Stanami Zjednoczonymi stale istnieje konflikt interesów, o tyle między ChRL i Unią Europejską nie ma go w ogóle. Współpraca w kwestiach bezpieczeństwa z Europejczykami jest więc jak najbardziej możliwa.
Czy we wzajemnych kontaktach nie przeszkodzi sprawa łamania praw człowieka w Chinach? Pekin raczej nie lubi o nich rozmawiać, a Europejczycy są w tej kwestii dość wrażliwi.
Prawa człowieka z pewnością nie są tematem, jaki Wen Jiabao chciałby poruszyć w rozmowie z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Ale też nie sądzę, by polski premier podniósł tę kwestię w sposób ostrzejszy, niż zazwyczaj czyni to na przykład premier Wielkiej Brytanii David Cameron czy szczególnie prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Byłbym niesłychanie zdziwiony, gdyby to uczynił. Być może ta sprawa w ogóle nie będzie wspomniana. Raczej ani jeden, ani drugi premier w ogóle nie będzie tym zainteresowany. Lub też pozostanie absolutnie marginalna.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Goszcząc w Warszawie, premier ChRL Wen Jiabao spotyka się z szefami rządów większości państw Europy Środkowej i Wschodniej. Czy Chiny są naprawdę zainteresowane tym regionem?
Steve Tsang:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Wyższa izba parlamentu odrzuciła wniosek o zakaz używania swastyki i innych symboli nazistowskich
Wyraźnie gorsza merytorycznie reprezentacja KO w Parlamencie Europejskim osłabi polskie wpływy w tej instytucji. Największym sukcesem będzie stanowisko przewodniczącego Komisji Przemysłu i Energii dla Borysa Budki.
Ewa Kopacz będzie wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, PiS z ograniczonym dostępem do stanowisk. Grupy polityczne w PE dzielą się władzą.
Polscy europosłowie z KO i PSL, którzy w Parlamencie Europejskim zasiadają w Europejskiej Partii Ludowej (EPP) i stanowią w niej największą narodową reprezentację, po niemieckiej, wskazali kandydaturę Andrzeja Halickiego na stanowisko wiceszefa frakcji. Kandydaturę tę miał jednak zignorować przewodniczący frakcji, Manfred Weber - podaje RMF FM.
PKW podała pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Listy kandydatów z największym poparciem zdominowali politycy KO i PiS. Wśród najlepszych jest też troje kandydatów Konfederacji, nie ma żadnych przedstawicieli Trzeciej Drogi, Lewicy ani innych komitetów.
Cała ta mieszanka absurdów, nieodpowiedzialności i skrajnego partyjniactwa przed wyborami europejskimi skłania mnie do wniosku, że najpilniejszą potrzebą jest powołanie Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Polską.
"Kto Pani/Pana zdaniem był najlepszym premierem Polski po 2001 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
"Kto Pani/Pana zdaniem był najgorszym premierem Polski po 2001 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas