Czy Polacy nadają się na wysokie stanowiska w UE?
Jerzy Buzek:
Aktualizacja: 30.04.2012 01:57 Publikacja: 30.04.2012 01:57
Czy Polacy nadają się na wysokie stanowiska w UE?
Jerzy Buzek:
Ci z nas, którzy byli i są na wysokich stanowiskach, zarówno politycznych, jak i urzędniczych, pokazali, że mogą być skuteczni. Potrafią dobrze reprezentować Wspólnotę, zabiegać o interesy Unii, w których najlepiej mieszczą się także polskie interesy. Mamy dobre wyniki gospodarcze na tle innych, jesteśmy stabilnym, wiarygodnym partnerem. Jesteśmy profesjonalni i sprawni politycznie. Daliśmy tego dowód w czasie prezydencji. Ale nieustanna promocja jest niezbędna, bo inaczej zmarnujemy te atuty.
Trzeba zabiegać o stanowiska na średnim szczeblu. Tam musimy mieć silną reprezentację, by w przyszłości było komu awansować na wysokie urzędy. Do tego potrzebny jest system promocji, selekcji, szkolenia w MSZ i w polskim przedstawicielstwie przy UE. Musimy mieć specjalny program. Do dziś obciąża nas i to, że nie wszystko dopięliśmy w ostatniej fazie negocjacji akcesyjnych. Przed wejściem do UE w 2004 roku uzyskaliśmy jedynie wstępne kwoty dla urzędników w Komisji Europejskiej, ale niczego nie wynegocjowaliśmy dla Parlamentu Europejskiego. To spory błąd. Gdy byłem przewodniczącym PE, uruchomiłem konkursy, dzięki którym mamy dziś więcej kierowników wydziału i dwóch dodatkowych polskich dyrektorów.
Hiszpania, kraj porównywalny z Polską, ma znacznie więcej urzędników, także na wysokich szczeblach. Czemu im się udało?
Hiszpania przed wejściem do UE wynegocjowała solidne kwoty dla urzędników, była dobrze przygotowana. Zapewne obawiano się, że możemy mieć podobny sukces, i dlatego natrafiliśmy na opór w instytucjach europejskich w promowaniu naszych przedstawicieli. Sytuacja poprawia się dzięki dobrej opinii o Polsce i Polakach, powinniśmy to wykorzystać.
Za dwa i pół roku wybory szefa Komisji i szefa Rady Europejskiej. Czy polski polityk ma szansę objąć jedno z nich?
Mamy szanse. Trzeba utrzymać wysokie notowania, ale szczegółowe negocjacje zaczną się tak naprawdę na wiosnę przyszłego roku.
Ja pierwszą poważną propozycję usłyszałem niecałe półtora roku przed wyborami przewodniczącego PE. Wcześniej nie rozmawia się o konkretach. Nie zwalnia nas to z obowiązku stałej promocji Polski i Polaków.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Czy Polacy nadają się na wysokie stanowiska w UE?
Jerzy Buzek:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Jaki jest bilans pierwszego roku trzeciego rządu Donalda Tuska? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
Firmy, które mają bądź pracują nad technologiami i produktami z potencjałem, by odmienić nasze życie, mogą liczyć na potężne wsparcie unijne już na początku prac, gdy trudno o inwestora prywatnego. Niestety wciąż mało z nich o tym wie.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Prokurator Grażyna Stronikowska będzie pierwszą przedstawicielką Polski w Prokuraturze Europejskiej. Tak zdecydowała Rada Unii Europejskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas