Co oznacza wybór Francois Hollande'a dla Angeli Merkel?
Christoph Bertram:
Aktualizacja: 08.05.2012 02:29 Publikacja: 08.05.2012 02:29
Co oznacza wybór Francois Hollande'a dla Angeli Merkel?
Christoph Bertram:
W najbliższym czasie nie należy się spodziewać jakichś wielkich zmian. Wysłannicy Hollande'a byli już w Berlinie i dali wyraźnie do zrozumienia, że nowy prezydent nie jest zagorzałym radykałem i nie jest skory do gwałtownych przemian.
Można z tego wnosić, że w relacjach francusko-niemieckich nic się nie zmieni?
Trudno dzisiaj powiedzieć. Warto jednak pamiętać, że w początkowym okresie prezydentury Sarkozy'ego w Berlinie nie widać było zachwytu ani jego stylem, ani też zgłaszanymi inicjatywami. Dopiero kilkanaście miesięcy temu obie strony zdały sobie sprawę, że potrzebują się nawzajem i trzeba wspólnie pracować. Z Hollande'em może być nieco trudniej na początku, gdyż nie ma on żadnego praktycznego doświadczenia w sprawowaniu władzy. Decydujące jest jednak, jaka będzie dalsza reakcja rynków finansowych na pierwsze posunięcia nowego prezydenta.
Po pierwszych objawach niepokoju nastąpiło na nich uspokojenie.
To prawda. Problem sprowadza się do wysokości odsetek za francuskie obligacje państwowe. Wzrost ich dochodowości pogłębi trudności budżetowe Francji, co może mieć fatalne skutki także dla Niemiec. Szczególnie dla rządu kanclerz Angeli Merkel. Jak wiadomo Francois Hollande jest zwolennikiem wprowadzenia euroobligacji w nadziei, że takie rozwiązanie zmniejszy ewentualny nacisk rynków na francuskie obligacje państwowe. Merkel nie mówi nie, o czym świadczą niektóre sformułowania ministra finansów Wolfganga Schäublego z partii pani kanclerz. Przeciwko i to zdecydowanie są liberałowie z FDP, które jest partnerem koalicyjnym w rządzie Merkel. Gotowi są nawet wyjść z rządu z tego powodu.
Przewiduje pan początek końca epoki Merkel?
Niewykluczone, że rząd może się rozpaść już latem tego roku. Alternatywą byłby powrót do wielkiej koalicji, czyli współpracy CDU/CSU z SPD. Merkel zachowałaby w takim układzie stanowisko kanclerza do przyszłorocznych wyborów do Bundestagu.
Jak wpłynie to wszystko na układ sił w UE i słynny francusko-niemiecki motor napędowy Unii?
Berlin starał się będzie rozwijać relacje z krajami, które opowiadają się za polityką dyscypliny finansowej oraz redukcji zadłużenia, jednym słowem za tym wszystkim, co zapisano w pakcie fiskalnym, który zamierza zmodyfikować Hollande. Do takich krajów należy Polska i stąd coraz większe zainteresowanie Berlina wschodnim sąsiadem. Niemcy nie mają w końcu dużo partnerów reprezentujących podobny punkt widzenia. Wielka Brytania odpada z wielu przyczyn, Włochy wchodzą w grę, ale nie wiadomo, jak długo rządzić będzie Mario Monti, Holandia jest ogarnięta kryzysem rządowym. Stąd relatywnie większa atrakcyjność Polski.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Co oznacza wybór Francois Hollande'a dla Angeli Merkel?
Christoph Bertram:
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Dwa samoloty bojowe Mirage wystartowały we wtorek z Ndżameny do swojej bazy we wschodniej Francji, rozpoczynając wycofywanie francuskich żołnierzy i sprzętu z Czadu.
Prezydent Francji przylatuje w czwartek do Warszawy, by omówić plan europejskiej misji rozjemczej, która pozwoliłaby zachować ukraińską suwerenność w ramach ewentualnego porozumienia Trump-Putin.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Obrazy wyremontowanej katedry Notre-Dame to prztyczek w nos Putina, kpiącego ze słabości Europy.
Pięć lat po wybuchu epidemii Chiny wciąż nie stosują żadnych zabezpieczeń na wypadek przerzutu wirusów ze zwierząt na ludzi – ostrzega paryski Instytut Pasteura.
Koncern LVMH, kontrolowany przez najbogatszego Europejczyka, Bernarda Arnaulta, kupił kilka kolejnych działek w Burgundii, jednym z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich. Najnowszy ruch giganta branży luksusowej wywołał kontrowersje w gronie burgundzkich winiarzy.
Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg przekonuje, że porty nie rozwiną się bez dobrych stosunków z armatorami, którzy stali się głównymi graczami w transporcie morskim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas