Ankieta "Rzeczpospolitej": Weronika Marczuk (SLD, miejsce 1, okręg nr 6, łódzkie)

Na pytania "Rzeczpospolitej" odpowiada Weronika Marczuk, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Publikacja: 10.04.2014 19:12

Weronika Marczuk

Weronika Marczuk

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Federalizacja to właśnie jest  pójście w stronę wymarzonych przez Churchilla Stanów Zjednoczonych Europy, czyli w istocie utworzenia „superpaństwa" .  Można więc przypuszczać, iż pytający miał na myśli formę konfederacji przeciwstawioną federacji.

Jeśli tak- to jestem zwolenniczką głębokiej i prawdziwej integracji europejskiej. Wspólności interesów.  Tylko zjednoczone bowiem w ramach Europy narody mające zdecydowanie większą decyzyjność obywatelską będą w stanie przeciwstawić się rozrywającym obecną „wspólnotę" rządom, których polityka  karmi egoizmy narodowe, a to osłabia nasz kontynent wobec siły innych, coraz mocniejszych części świata.

2. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?

Waluta wspólna - Euro powinna być w Polsce przyjęta dopiero wówczas, gdy  będziemy pewni, iż ryzykiem jaki wywoła ten swoisty szok gospodarczy będzie można zarządzić. W tej chwili Polska stara się uporać się już ze skutkami globalnego kryzysu, a także własnymi grzechami takimi jak:  kryzys finansów publicznych, niestabilność waluty i bezrobocie. Nigdy oczywiście nie można być przygotowanym do tego typu zmiany w pełni, ale nie możemy pozwolić, by w tak poważnym projekcie odezwały się  prowizorka czy niemierzenie sił na zamiary.

3. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?

Polska powinna wejść jak najszybciej do Unii Bankowej, podobnie jak jest już obecnie w Pakcie Fiskalnym. Polskie reguły nadzoru finansowego są i tak bardziej restrykcyjne niż europejskie. Pozostawanie poza strukturami Euro, Unii Bankowej i innych kolejnych inicjatyw integracji gospodarczej spycha nas na margines, a to powoduje podejmowanie  kluczowych decyzji w UE - bez nas.

4. Polityka energetyczna i klimatyczna. Co ważniejsze: środowisko czy gospodarka. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i wspólnej polityki energetycznej UE. Czy Europa powinna być bardziej niezależna energetycznie – jak to osiągnąć. Czy Unia Europejska powinna iść w kierunku dalszego zaostrzenia prawa ochrony środowiska, bez względu na koszty jakie poniosą państwa/ przedsiębiorcy?

Najważniejszy jest punkt odniesienia. Jeśli świat prze do przodu nie zważając na decyzje podejmowane w Europie, to za chwilę okaże się że i tak słaba konkurencyjność naszej gospodarki będzie zerowa. Oczywiście, globalizacja spowodowała przeniesienie ciężaru eksploatacji środowiska na kraje mniej rozwinięte. Jednak koniecznością jest, wobec boleśnie przypominanej nam teraz sytuacji potencjału izolacji państw, czy organizacji – dbanie o bezwzględne bezpieczeństwo Europy, a jej częścią – niezwykle istotną jest energetyczna suwerenność Europy. Takie ujęcie oznacza strategiczne planowanie wspólnych przedsięwzięć dotyczących  wykorzystywania na równych i niedyskryminacyjnych zasadach tych surowców energetycznych, które Unia posiada ale też pracę nad nowymi technologiami. Nie możemy zapominać oczywiście o obowiązkach jakie mamy wobec naszej ziemi. Ona nas karmi, więc świadomość tego musi być obecna na każdym szczeblu podejmowanych decyzji gospodarczych.

5. Unia gospodarcza. Jak daleko powinna sięgać współpraca gospodarcza. Czy powinno dojść do harmonizacji podatkowej i budżetowej w ramach państw członkowskich UE?

Unia gospodarcza była od zawsze celem UE. Niezwykle trudnym przedsięwzięciem jest integracja gospodarcza na wszystkich szczeblach, ale jak pokazują ostatnie lata -  niezintegrowana UE jest o wiele mniej odporna. Przez to choroba kryzysu globalnego jest tak trudna do wyleczenia. Znów – punktem odniesienia są gospodarki takich krajów jak USA, Chiny, Indie, Brazylia, które mają swoje problemy, jednak działają w sposób spójny mogąc podejmować decyzje zmieniające ich pozycje gospodarcze bardzo dynamicznie. UE musi dążyć do większej elastyczności, to będzie szczepionka na wiele infekcji zewnętrznych.

6. Wspólny rynek i swoboda przepływu osób. Jakie wysiłki należy podjąć na rzecz wzmocnienia wspólnego rynku w UE? Jak przeciwdziałać coraz silniej pojawiającym się w UE tendencjom do ograniczenia jednej z fundamentalnych zasad UE – swobodnego przepływu osób?

Wspólny rynek w Europie nie jest opcją- w tej chwili jest już koniecznością. Odpowiedzią jest pełna integracja gospodarcza. Kraje „starej Unii" popełniły wiele błędów np. w swojej polityce imigracyjnej. Dlatego właśnie tak bardzo widoczna jest fasadowość integracji  - nie ma akceptacji społecznej dla procesów, które „nowe kraje Unii" uważają za oczywiste. Można się przesiedlić, ale nie zameldować. Wciąż spotykamy się z wrogością wobec zabezpieczenia równego statusu społecznego imigrantów. Można pracować ale nie można uznawać kwalifikacji czy stażu pracy. Rzeczywistość demograficzna pokazuje, iż na tle innych kontynentów Europa nie radzi sobie z jednym z największych wyzwań. Pełna integracja gospodarcza oraz swobodny przepływ osób, musi być wreszcie traktowana jako szansa, nie obciążenie.

7. Polityka rolna. Czy należy utrzymać na obecnym poziomie pomoc dla rolnictwa w krajach UE? Czy UE powinna rozważyć inną alokację tych środków np. na rozwój innowacyjnej gospodarki?

Gospodarowanie polityką rolną można rozważać w wielu płaszczyznach. Wspólność interesów  nie powinna być wymuszana dystrybucja pomocy, ale odpowiednim planowaniem i polityka eksportową. Jakość i konkurencyjność to słowa klucze. Wówczas nie będziemy musieli zastanawiać się nad rozmiarami pomocy. Najważniejszy będzie fakt rozwoju poprzez równość i niedyskryminację nad jej rozmiarami. Polska i polska wieś jest wielkim beneficjentem polityki rolnej, ale korzysta z niej mniej niż wieś francuska. Jeśli UE chce zachować wysokie standardy produkcji rolnej oraz jakości i zdrowej żywności oraz stabilnej produkcji – to WPR jest potrzebna.

8. Budżet UE. Jak duży budżet powinna mieć Unia Europejska. Jeśli większy niż dziś, to proszę wskazać źródła dochodów (podatek europejski, podatek od transakcji finansowych, większy udział w dochodach podatkowych państw UE?). Czy powinien powstać osobny budżet strefy Euro?

Wobec pomocy Polsce w kolejnej perspektywie finansowania nie możemy stać z boku z nie zastanawiać się jak wesprzeć politykę monetarną. UE jest silna siłą spójności procesów i możliwością ich finansowania. Jednym ze źródeł może być podatek od transakcji finansowych – oczywiście powszechny i obowiązkowy dla całej UE (w tym spekulacji walutowych) to faktycznie uniwersalne źródło nieopodatkowanych dochodów.  W Polsce której rynek jest bardzo nieduży i słaby to 30 miliardów złotych obrotów dziennie.

9. Rozszerzenie UE. Czy opowiada się Pan/Pani za rozszerzeniem UE na nowe kraje (jeśli tak to jakie? np. Ukrainę, Mołdowę, Gruzję, Turcję), nawet kosztem zmniejszenia funduszy strukturalnych dla Polski w przyszłości?

Unia Europejska to wspólnota wartości. Im więcej krajów spełnia kryteria wejścia, tym lepiej dla idei silnego „superpaństwa"- dlatego powinny mieć szansę na akcesję. Wiemy bowiem, iż kulturowo Europa musi opierać się na takich zasadach jak demokracja i prawa człowieka . Kryteria gospodarcze- idą w dalszej kolejności. Bo Ukraina jest nie gorszym gospodarczo partnerem niż Grecja, której nikt z UE nie wyrzuca. Ale za to  np. obecna Turcja, w której premier kazał uciekać z kraju przeciwnikom politycznym i grozi im więzieniem, który blokuje media Twittera i Youtube  bo ujawniły gigantyczną korupcję w jego rodzinie, oraz plany wciągnięcia państwa w krwawą wojnę – to jest dobry dziś kandydat do UE ?

10. Polityka wschodnia i polityka obronna. Jakie powinny być polskie priorytety w sprawie wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Jakimi instrumentami powinno się posługiwać państwa i/lub Unia Europejska w celu wzmocnienia możliwości obronnych Polski i Unii.

Skoro bezpieczeństwo jest jednym z podstawowych wskaźników jakości życia, to  polityka zagraniczna UE musi być polityka wspólnotową. Tylko wówczas Unia Europejska będzie rzeczywiście korzystać ze swojej siły. Nie można zgodzić się z tym co robi pani Ashton- to bardziej marnowanie pieniędzy podatników UE niż strategiczne działania. Nie inaczej jest z polityka wschodnią. Rosja z uśmiechem na twarzy mówi światu „sprawdzam". I przygląda się reakcji Unii, która nie jest przygotowana na wspólne działanie.  To bezcenna, ale jakże bolesna lekcja dla Polski. Nasza pozycja geopolityczna pokazuje historycznie, iż kraje takie jak nasz padają ofiarą pustych deklaracji i bezczynności.

Polska polityka bezpieczeństwa jest gwarantowana przez NATO w tym USA. Współpraca w NATO i w tym współpraca transatlantycka to prawdziwe i powiedzmy szczerze jedyne prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa Polski. Należy robić wszystko, by silna wewnętrznie Polska była również silnym parterem w działaniu wspólnej polityki zagranicznej   UE, a skuteczna polityka wschodnia może być w tym dziele bardzo pomocna.

11. Polityka demograficzna. Jaka powinna być odpowiedź państwa i instytucji UE na pogarszającą się sytuację demograficzną Polski? Obecnie UE nie ma kompetencji w tej dziedzinie. Czy powinno się to zmienić czy pozostawić na poziomie krajowym?

Klęska polityki demograficznej praktycznie każdego kraju Europy  pokazuje, iż powinna być ona wzniesiona na wyższy poziom UE. Publikowane ostatnio raporty w tej dziedzinie zieją grozą- sytuacja się pogarsza, bo koszty życia są za wysokie, a wsparcie państw w tym obszarze nie są zadowalające w swoich rezultatach. Innowacyjność i odwaga – to słowa, które należy wpleść w działanie strategiczne w tym zakresie. Oczywiście, skutki działań dzisiaj mogą być widoczne dopiero w długiej perspektywie, dlatego wiele ekip politycznych nie chce podjąć tego kosztownego działania, bo wyborczo nie pozwala im ono na pokazywania „tu i teraz".  Jedną z podstawowych i najbardziej palących kwestii jest ta, iż kobiety muszą czuć się bezpiecznie – dlatego w prawdziwy sposób musimy walczyć o równouprawnienie i prawa kobiet.

12. Prawo rodzinne. Czy Unia Europejska powinna uzyskać większe kompetencje w obszarze prawa rodzinnego? (Dziś Bruksela nie może narzucić niczego krajom członkowskim w tej sprawie) Czy jest Pan za liberalizacją i ujednoliceniem prawa dotyczącego zawierania małżeństw przez pary homoseksualne we wszystkich krajach członkowskich UE. Czy to samo powinno dotyczyć kwestii aborcji?

Nie ma takiej możliwości, byśmy wybierali z koszyka integracji te kwestie, które nam się bardziej podobają, np. dlatego iż są mniej kontrowersyjne czy bardziej społecznie akceptowalne. Inne natomiast pozostawiali samymi sobie. Taka schizofrenia polityczna jest bardzo niebezpieczna. Nie można oczywiście sprowadzać tematów dotyczących prawa rodziny w Polsce wyłącznie do dylematów dotyczących praw mniejszości czy polityki aborcyjnej. Ale czy nie jest tak, że chcemy integracji w tych sferach, które budują naszą stabilizację? Dlatego zarówno sprawy rodzinne takie jak opieka nad dziećmi, edukacja, równość wyboru ścieżki kariery przez matki i ich status społeczny oraz materialny są ważne, jak i ochrona rodziny i wsparcie dla niej. Prawa mniejszości nie mogą być jednak wyciągane poza nawias. To niebezpieczny precedens dyskryminacyjny, który powodować może łatwą drogę do bezczynności i usprawiedliwianiu się w niej. Jeśli mamy promować wspólną politykę UE, musimy dbać o nią na wszystkich poziomach. Może kiedy UE będzie miała w tej sprawie więcej do powiedzenia, prawa rodziny, opieka nad matką i dzieckiem w Polsce będzie choć trochę przypominać to co obserwujemy np. w Skandynawii.

1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?

Federalizacja to właśnie jest  pójście w stronę wymarzonych przez Churchilla Stanów Zjednoczonych Europy, czyli w istocie utworzenia „superpaństwa" .  Można więc przypuszczać, iż pytający miał na myśli formę konfederacji przeciwstawioną federacji.

Pozostało 96% artykułu
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Materiał Promocyjny
4 letnie festiwale dla fanów elektro i rapu - musisz tam być!