Republikanie chcą wsparcia dla kurdyjskich bojowników

Projekt przyszłorocznej ustawy regulującej wydatki na obronność Stanów Zjednoczonych przewiduje co najmniej 178 mln dolarów bezpośrednio dla "kurdyjskich sił bezpieczeństwa i innych plemiennych sił lokalnej obrony" walczących z Państwem Islamskim.

Publikacja: 29.04.2015 22:41

Posiedzenie Kongresu USA

Posiedzenie Kongresu USA

Foto: AFP

Republikanie w Izbie Reprezentantów zaproponowali takie rozwiązanie jako przeciwwagę dla finansowanych przez Iran szyickich milicji walczących na terenie Iraku z IS. Planowane jest wsparcie na poziomie 178 mln dolarów, ale może być ono rozszerzone nawet do 429 mln.

Nie jest tajemnicą, że projekt ustawy grozi pogorszeniem stosunków USA z jego sojusznikami w Bagdadzie. Co ciekawe, bezpośrednie wsparcie dla obronności Iraku ma być uzależnione od zakończenie współpracy przez rząd w Bagdadzie z szyickimi milicjami oraz powstrzymania nadużyć wobec ludności sunnickiej przez te bojówki.

Warto przypomnieć, że szyickie milicje splądrowały i spaliły w Tikricie setki domów mieszkalnych i sklepów. Wcześniej rzecznik premiera Iraku zapewniał, że nie ma żadnych dowodów na nadużycia wobec sunnitów ze strony irackich sił bezpieczeństwa i wspierających je milicji.

Pierwsze przypadki działań odwetowych Human Rights Watch (HRW) odnotowała już jesienią ubiegłego roku. W związku z operacją odzyskania Tikritu z rąk IS, wspomniane działania stopniowo się nasilały. HRW cyklicznie o tym przypominała. Joe Stork, zastępca dyrektora HRW ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej podkreślił, że najbardziej niepokojące są działania szyitów właśnie w Tikricie.

Groźba ewentualnego odwetu na cywilnych sunnitach była na tyle poważna, że została oficjalnie omówiona już na początku lutego podczas wizyty w Iraku Toma Malinowskiego, asystenta sekretarza stanu USA ds. demokracji, praw człowieka i pracy.

W 31-stronicowym raporcie organizacja oskarża milicje m.in o okradanie sunnickich mieszkańców, którzy opuścili miasto w obawie przed walkami. Opustoszałe domy są często także podpalane lub zajmowane przez szyitów. Raport wspomina również o uprowadzeniu 11 sunnickich mężczyzn.

Kurdyjscy Peszmergowie oraz kurdyjskie siły obrony w Syrii - YPG, są najbardziej skutecznymi jednostkami w zwalczania IS. Jednak ich rozrost oraz żądania dozbrojenia budzą sprzeciw szerokich środowisk. Separatyzm kurdyjski nie podoba się zarówno szyitom, jak i sunnitom.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!