Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 21.10.2015 20:38 Publikacja: 20.10.2015 21:40
Nowe władze powinny wycofać się z tworzenia „narodowych czempionów” takich jak PGNiG
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Ktokolwiek będzie rządził po niedzielnych wyborach, przyjdzie mu sprawować władzę w ciekawych czasach. Prawdopodobnie będzie musiał stawić czoła trzeciej odsłonie globalnego kryzysu finansowego. Twarde lądowanie grozi Chinom, które są drugą największą gospodarką na świecie, importującą niewiele mniej niż Stany Zjednoczone. Przed widmem kryzysu finansowego stoi wiele dużych gospodarek wschodzących, takich jak Brazylia, Indonezja czy Rosja.
Przedsiębiorstwa z tych krajów, w szczególności budowlane oraz z sektora surowcowego, skorzystały z płynności wtłaczanej na rynki finansowe przez główne banki centralne i znacznie się zadłużyły, zwłaszcza w walutach obcych, a teraz zaczynają mieć problemy ze spłatą tego zadłużenia. Mogą się załamać ceny aktywów na świecie, w większości wywindowane do najwyższych poziomów w historii.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Po ujawnieniu poważnych problemów finansowych Ośrodka Karta, co może skutkować likwidacją tej placówki, udało się zebrać kilkaset tysięcy złotych, ale to i tak za mało, aby mogła ona przetrwać.
– Myślę, że to jest tylko jeden przykład, wyjątek, gdzie coś poszło „nie tak”. Natomiast proszę zwrócić uwagę, że nie było żadnych innych doniesień, że w innych spółkach dzieje się podobnie – tak były minister aktywów państwowych Borys Budka (PO) skomentował w rozmowie z Onetem sprawę zatrudnienia w Totalizatorze Sportowym politycznych działaczy.
Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało konkursy, aby nie powiększać grupy nieprawidłowo awansowanych sędziów. Dopóki nie będziemy mieli legalnej KRS, wolne etaty w sądach pozostaną nieobsadzone - mówi "Rz" Marta Kożuchowska-Warywoda, szefowa kadr w MS.
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zwrócił się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wprowadzenie zmian przepisów ustawy o ochronie małoletnich, tzw. ustawy Kamilka.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Doprecyzowano w niej pojęcie samego marnowania żywności, podniesiono stawkę oraz kary za nieprawidłowości przy wnoszeniu opłaty.
- Za naszych rządów liczebność polskiej armii przekroczyła 200 tysięcy - oświadczył na konferencji prasowej wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Większość ankietowanych uważa, że były minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro powinien stawić się 14 października przed komisją śledczą ds. Pegasusa, mimo przebytej choroby. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że raczej się nie pojawi.
Warszawa sprawdzi system alarmowania m.in. na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że na spotkaniu w formacie Ramstein 12 października zaprezentuje tzw. plan zwycięstwa – „jasne i konkretne kroki prowadzące do sprawiedliwego zakończenia wojny”.
- Intencje ku negocjacjom są zarówno ze strony Rosji, jak i ze strony Zachodu. Ukraina zaś pyta o to, kto zagwarantuje jej bezpieczeństwo - mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Narzędzie „Podróż w stronę dekarbonizacji” stworzone przez Ministerstwo Turystyki Wysp Kanaryjskich otrzymało podczas I Konwencji Turystycznej Wysp Kanaryjskich certyfikat AENOR. To oznacza, że region może mierzyć ślad węglowy w oparciu o uznane kryteria.
Komisja Europejska zgodziła się na przeznaczenie przez Francję 120 mln euro pomocy dla winiarzy na karczowanie winnic. Do końca 2025 r. nie będzie krzaków winogron na powierzchni 60-100 tys. ha.
Organizacje zawodowe dokerów i operatorów w portach wschodniego wybrzeża USA i Zatoki Meksykańskiej osiągnęły porozumienie płacowe i zakończyły strajk. To najlepsza wiadomość dla amerykańskiego handlu (w okresie przygotowań przed świętami) i dla eksporterów oliwy z Hiszpanii.
Konstytucja uchwalona w 1997 r. „upadła” – twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, przekonując, że „potrzebne jest uchwalenie nowej ustawy zasadniczej”.
To był wyrok pilotażowy, zobowiązujący Polskę do podjęcia działań w celu rozwiązania systemowych problemów w wymiarze sprawiedliwości. Nasz kraj jest zobowiązany do jego wykonania - mówi "Rz" dr Anna Adamska-Gallant, nowo wybrana sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
- Są różne opinie na temat tego, kiedy zaczyna się funkcja obrończa - powiedziała w Polsat News rzeczniczka prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak odnosząc się do zarzutów obrońcy Janusza Palikota, mec. Jacka Dubois, w sprawie zarekwirowania telefonu biznesmena z informacjami stanowiącymi tajemnicę obrończą.
Prom linii TT Line nie wypłynął w sobotę w nocy z portu w Świnoujściu do szwedzkiego Trelleborga, ponieważ jeden z pasażerów grozi, że przy użyciu noża targnie się na swoje życie. Na miejscu działania prowadzą policyjni negocjatorzy.
Samorządy czekają na konkrety w sprawie reformy ochrony zdrowia. A na co dzień borykają się z zadłużeniem szpitali.
Ludziom, którzy coś publikują w sieci, zależy na zasięgach, na tym, aby wiadomość, post, zdjęcie dotarły do jak największej rzeszy odbiorców. Ale to nie oznacza zupełnej dowolności w dalszym publikowaniu tych treści przez innych internautów – mówi mec. Joanna Gwiazdowska.
Nie powinno być odgórnie regulowane, ile ma zarabiać lekarz czy pielęgniarka. Dyrektor konkretnego szpitala powinien o tym decydować – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i wiceprezes Związku Powiatów Polskich.
Jeśli nie uregulujemy rynku alkoholowego, utopimy się w wódce – mówi Anna Górska, senator Nowej Lewicy (partia Razem).
List intencyjny w sprawie inwestycji w portfel domów studenckich Develia podpisała z Innova Capital i Solida Capital. Partnerzy chcą, by budowa pierwszych akademików rozpoczęła się w przyszłym roku.
Takiej sytuacji nie było w Rosji od dekady. Stosunek średniej emerytury do średniej płacy obniżył się do 25 procent. To konsekwencja wywołanej przez Kreml wojny.
Przedstawiciele 27 krajów UE przegłosowali obłożenie elektrycznych samochodów produkowanych w Chinach dodatkowym cłem do 35,3 proc. od listopada na okres 5 lat. Obie strony mają jeszcze czas do 30 października na wynegocjowanie rozwiązania tego konfliktu handlowego.
Lizbońska na warszawskiej Pradze to jedno z pierwszych osiedli w Warszawie, które powstało na mocy specustawy mieszkaniowej.
Francja, jeden z 7 krajów Unii Europejskiej objętych przez Brukselę procedurą nadmiernego deficytu, zobowiązała się zmniejszać deficyt budżetowy średnio o 25 mld euro rocznie do 2028 r., aby zejść z obecnych 6,1 proc. PKB do 2,8 proc.
Skoda nie zrewolucjonizowała drugiej generacji modelu Kodiaq. Dlaczego? Bo niemal wszystko było w porządku i niewiele w tym aucie trzeba było zmieniać. I w ten oto sposób wyszedł najlepszy SUV jaki Czesi kiedykolwiek oferowali.
To może być przełom w konstrukcji autonomicznych statków powietrznych. Armia USA testuje właśnie bezzałogowca Horus, który jest w stanie latać w stratosferze, a więc na pułapie do 50 km nad ziemią i to bez potrzeby lądowania.
Prokuratorem krajowym zgodnie z prawem jestem dzisiaj ja, a Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku. Taka jest dziś rzeczywistość prawna i nie zmieni tego stanowisko tzw. neosędziów – mówi Dariusz Korneluk, prokurator krajowy.
Tysiące Węgrów zebrało się w sobotę przed siedzibą państwowej telewizji, protestując przeciwko "machinie propagandowej rządu". Wzywali do utworzenia niezależnych mediów publicznych.
Choi Soon-hwa została modelką w wieku 72 lat, aby podreperować swój budżet. Marzyła o międzynarodowej popularności, którą 8 lat później przyniósł udział w konkursie Miss Universe Korea. Jak na jej obecność reagowały młodsze uczestniczki plebiscytu?
Najnowszy prototypowy rosyjski samolot bezzałogowy S-70 Ochotnik został zestrzelony w pobliżu miasta Konstantynówka w obwodzie donieckim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas