Aktualizacja: 23.01.2017 18:46 Publikacja: 23.01.2017 18:46
Foto: NBP
Rz: Wicepremier Mateusz Morawiecki kilkakrotnie powtarzał, że bardziej interesuje go wzrost dochodu narodowego brutto (DNB) niż PKB. Czy rzeczywiście w polskich realiach DNB to lepsza miara rozwoju?
Piotr J. Szpunar: Obie miary pokazują coś innego i rzadko się zdarza, by obie te wielkości były zbliżone. Polska nie odbiega od tej prawidłowości. Jak zatem interpretować różnice między PKB i DNB? W uproszczeniu PKB mierzy łączną wartość dóbr i usług wytworzonych przez podmioty działające na terenie danego kraju. PKB jest również miarą dochodów pracowników i zysków przedsiębiorstw, uzyskanych na terenie kraju. Z kolei DNB mierzy dochód, jaki osiągają przedsiębiorstwa polskie i polscy pracownicy, niezależnie od kraju, w którym dochody te osiągają. Różnica między PKB a DNB będzie więc odzwierciedlać, czy dany kraj w większym stopniu korzysta z kapitału zagranicznego, by zwiększać i modernizować produkcję (zwiększać PKB), czy też w większej skali lokuje produkcję w innych krajach. Jak dotychczas Polska w większym stopniu importuje kapitał, niż eksportuje własny do innych krajów. W naszym przypadku DNB jest niższy niż PKB, bo dochody zagranicznych firm działających w Polsce przewyższają to, co kapitał polski wypracowuje za granicą.
1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie ze strony uczestników – tak zapowiada się XVII edyc...
Przywództwo w dobie sztucznej inteligencji, strategie oparte na danych i budowanie zespołów przyszłości – to gor...
W dniach 8-9 kwietnia br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbyła się XIII edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych...
Eksperci i przedstawiciele branży gazowej będą rozmawiać dziś o transformacji sektora w kontekście strategicznyc...
Jaki jest potencjał, tempo i bariery przyrostu miksu odnawialnego? Będą o tym debatować uczestnicy XVII Europejs...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas