Aktualizacja: 22.11.2015 20:46 Publikacja: 22.11.2015 20:46
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Bloomberg
Od 23 listopada do 21 grudnia br. podkarpackie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy, licząc do dnia złożenia wniosku, i uzyskujące przychody ze sprzedaży towarów lub usług, mogą składać wnioski o dofinansowanie z nowego programu regionalnego dla Podkarpacia. Chodzi o dotacje na sporządzenie, w formie studium wykonalności, analizy wykonalności prac badawczo-rozwojowych (B+R) planowanych do przeprowadzenia przez firmy. W nowym programie są na to pieniądze w schemacie (działaniu) 1.2 „Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia, typ projektu 1. Bony na innowacje". Studium powinno zawierać co najmniej ocenę wykonalności planowanego badania oraz koncepcję i plan ich przeprowadzenia. Projekty mogą obejmować wyłącznie finansowanie zakupu usług doradczych lub naukowo-badawczych realizowanych przez jednostki naukowe na rzecz małych i średnich firm. Budżet konkursu to 4 mln zł. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu to 85 proc. wydatków kwalifikowanych, a ich minimalna i maksymalna wartość to odpowiednio 20 i 50 tys. zł. Wnioski (w wersji papierowej) przedsiębiorcy powinni składać w Departamencie Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jak mówił już na łamach „Rzeczpospolitej" Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014–2020 będzie miał istotne znaczenie dla przedsiębiorców. Zdaniem marszałka jego pierwsza oś, czyli „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka", z pulą 478 mln euro wsparcia to jedna z najważniejszych części programu. – Na pewno stawiać będziemy na przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć stałe i trwałe miejsca pracy. Muszą prowadzić badania, budować laboratoria, ośrodki badawczo-rozwojowe itp. Cenimy innowacje. Takich kroków nie podejmuje się bez rozwagi. To perspektywa dłuższego związania się z naszym regionem i jego mieszkańcami. Nie chcemy, aby powstała fabryka, która za kilka lat przeniesie się w inną część kraju czy Europy – tłumaczył marszałek.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zawarto porozumienie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i kosztów ogrzewania w Inowrocławiu.
W dniach 26-27 marca 2025 roku ZEN.COM Expo Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego (dawniej G2A Arena) stanie się centrum dyskusji o przyszłości sektora rolno-spożywczego. Liderzy branży, rolnicy, producenci i przetwórcy, eksperci branżowi, przedstawiciele zarówno polskiej, jak i międzynarodowej sceny politycznej, a także uczniowie oraz nauczyciele ze szkół rolniczych wezmą udział w VII edycji Europejskiego Forum Rolniczego (EFR).
Co zrobić, by polski przemysł zbrojeniowy stał się bardziej konkurencyjny? W jakie branże powinniśmy inwestować, aby poprawić bezpieczeństwo kraju i Unii Europejskiej? M.in. na te pytania odpowiedzą eksperci zaproszeni na Europejski Kongres Gospodarczy (EEC).
Jakie są opinie samorządowców o koncepcjach reform samorządu terytorialnego w aspekcie wyzwań cywilizacyjnych?
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nie da się mówić o bezpieczeństwie państwa i samorządu bez dbałości o sferę cyfrową.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
W strukturze krajowych oszczędności przeważają depozyty i lokaty, ale to mało efektywny sposób budowania kapitału emerytalnego. Z drugiej strony zagraniczna konkurencja jest coraz bardziej agresywna.
Czego brakuje, żeby system transportowy uznać za w pełni funkcjonalny? Jaka jest przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego? M.in. o tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Gospodarczym (23–25 kwietnia, Katowice).
Technologia znacząco ułatwia nam życie, szczególnie dzięki gadżetom elektronicznym, które pozwalają na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. W naszym artykule opowiemy Wam o 7 gadżetach elektronicznych, które warto mieć w domu – ułatwią one codzienne funkcjonowanie na każdym poziomie życia.
Dołącz do projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych
Jednym ze znaków rozpoznawczych wydarzenia jest duży nacisk na dyskusje o energetyce i jej transformacji. Nie inaczej będzie w tym roku.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zawarto porozumienie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i kosztów ogrzewania w Inowrocławiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas