Reuters o wyborach w Polsce: Niemcy zamienione w worek treningowy

Agencja Reutera w opublikowanej w czwartek depeszy informuje o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Polsce. Dziennikarze zwracają uwagę, że ubiegający się o trzecią kadencję rząd PiS obrał sobie za cel Niemcy - sąsiada, sojusznika w NATO i największego partnera handlowego.

Publikacja: 05.10.2023 17:25

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Paweł Supernak

Agencja Reutera wskazuje, że liderzy Prawa i Sprawiedliwości oskarżają Niemców o "próbę dyktowania z Berlina polityki polskiego rządu we wszystkich kwestiach, od migracji po gaz".

Strategia PiS doprowadziła do sporu, co przełożyło się na europejskie wsparcie dla Ukrainy. Przykładem jest niezrealizowany projekt utworzenia wspólnego zakładu naprawy czołgów.

Czytaj więcej

"Handelsblatt": Czołgi przekazane Ukrainie nie będą naprawiane w Polsce. Niemcy zrywają umowę

"Populistyczne władze PiS twierdzi również, że Niemcy spiskują w celu przywrócenia do władzy głównego przeciwnika wyborczego partii, liberalnego byłego premiera Donalda Tuska" - czytamy.

Dziennikarze wskazują, że partia Jarosława Kaczyńskiego wykorzystuje nieufność wobec Niemców, która jest nadal wysoka wśród wyborców partii. 

Oprócz porzuconego pomysłu utworzenia punktu serwisów czołgów w Polsce, agencja Reutera wskazuje również na początkowy opór Polski wobec pomysłu stacjonowania w kraju jednostek obrony przeciwlotniczej Patriot.

Czytaj więcej

"PiS to dziś kolos na glinianych nogach. Opozycja? Bliżej zwycięstwa"

- To bardzo niekorzystne, że Polska, ludzie z PiS, nadal publicznie krytykują Niemcy w tak ostry sposób - powiedział agencji Reutera amerykański generał Ben Hodges, który dowodził siłami zbrojnymi USA w Europie w latach 2014-17.

- To nie jest pomocne, ponieważ obciąża relacje między dwoma sojusznikami NATO, co z kolei obciąża ogólną spójność NATO - dodał.

Amerykański generał udzielił również wywiadu "Rzeczpospolitej". - Tę wojnę wygra ten, kto przejmie kontrolę nad Krymem. Ukraińcy wiedzą, że aby odzyskać półwysep, muszą go najpierw odizolować. Uniemożliwić dostęp do niego dla Floty Czarnomorskiej, rosyjskich sił powietrznych - mówił o trwającej na Ukrainie wojnie.

Czytaj więcej

Gen. Ben Hodges: Joe Biden popełnił dwa błędy w sprawie wojny Rosji z Ukrainą

Źródło w PiS, które prosiło o anonimowość, opisało w rozmowie z Reuterem stosunki z Niemcami jako "konkurencyjne", mówiąc, że Berlin i Warszawa "mogą współpracować w wielu kwestiach", ale inne są sporne, w tym reparacje.

Dwóch niemieckich parlamentarzystów prywatnie powiedziało agencji Reutera, że Berlin mógłby być bardziej otwarty na polskie obawy i podjąć pojednawcze kroki w kwestii reparacji.

- Myślę, że powinniśmy spojrzeć poza karykaturalną (polską politykę), którą postawiła przed nami ta kampania (wyborcza). To moment, w którym Niemcy powinny spojrzeć w lustro - stwierdził Thomas Kleine-Brockhoff z German Marshall Fund, organizacji pozarządowej zajmującej się przede wszystkim promowaniem współpracy i porozumienia między Ameryką Północną a Europą.

Niemcy nie chcą sprowokować władz w Polsce

Źródło w niemieckim rządzie przekazało, że władze kraju są bardzo ostrożne, by nawet nieumyślnie nie sprowokować Warszawy. - Stąpamy po skorupkach jaj - powiedziało źródło.

Niektórzy analitycy uważają, że stanowisko Polski wobec Berlina może zostać złagodzona po wyborach, ale napięcia po obu stronach prawdopodobnie będą się utrzymywać.

Czytaj więcej

Donald Tusk publikuje wyniki wewnętrznego sondażu. "Na ostatniej prostej. Mamy ich!"

- Szczerze mówiąc, mam nadzieję, że mój prezydent zaprosi obu przywódców w taki sam sposób, jak zrobił to z przywódcami Japonii i Korei Południowej, zapraszając ich do Camp David - powiedział gen. Hodges.

- Może w pewnym momencie prezydent (Joe) Biden spotka się z prezydentem (Andrzejem) Dudą i kanclerzem Scholzem i powie: Koledzy, musimy to naprawić - dodał.

Agencja Reutera wskazuje, że liderzy Prawa i Sprawiedliwości oskarżają Niemców o "próbę dyktowania z Berlina polityki polskiego rządu we wszystkich kwestiach, od migracji po gaz".

Strategia PiS doprowadziła do sporu, co przełożyło się na europejskie wsparcie dla Ukrainy. Przykładem jest niezrealizowany projekt utworzenia wspólnego zakładu naprawy czołgów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości