"Politico" o wyborach w Polsce: W Niemczech przegraną PiS przyjęto by z ulgą

"Język kampanii przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi w Polsce jest apokaliptyczny - przedstawia je jako egzystencjalną walkę o duszę piątego najludniejszego kraju UE, lecz najbardziej prawdopodobnym wynikiem będzie chaotyczny impas" - tak o wyborach parlamentarnych w Polsce pisze "Politico".

Publikacja: 05.10.2023 11:32

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Foto: PAP, Marian Zubrzycki

"Politico" ocenia, że jeśli rządzący krajem PiS utrzyma się u władzy przez trzecią kadencję, niewiele więcej może zrobić, by zniszczyć (ang. wreck) Polskę bez wyjścia z UE - a perspektywy na to są nikłe" - pisze "Politico". Z kolei jeśli wygra opozycja, wówczas - jak czytamy - będzie tak otoczona przez kontrolowane przez PiS sądy i instytucje oraz przez niechętnego jej prezydenta, że ​​nie będzie w stanie zrobić wiele. 

"Politico": Opozycja po zwycięstwie w wyborach nie będzie mogła wiele zrobić

"Na arenie międzynarodowej Polska jest zbyt ważna, by być wiecznie trzymana w zamrażarce; z szybko rozwijającą się gospodarką, dużą armią i kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy. To nie Słowacja. Wygrana PiS będzie oznaczać podjęcie większych wysiłków na rzecz znalezienia jakiegoś porozumienia z Warszawą; wygrana opozycji dramatycznie poprawi atmosferę" - pisze "Politico" dodając jednak, że nawet rządzona przez opozycję Polska może zachowywać się asertywnie w wielu ważnych dla UE kwestiach.

Czytaj więcej

Prof. Dudek o sondażach: W historii III RP myliły się nawet te tuż przed wyborami

"Zwycięstwo opozycji może osłabić instytucjonalną przewagę PiS, którą (partia ta) wykorzystuje do zmiany reguł gry na swoją korzyść – co może potencjalnie prowadzić do długoterminowego odwrotu (wyborców) od prawicowej partii, która zdominowała polską politykę przez ostatnie osiem lat. Ale nie będzie tu szybkich rozwiązań" - pisze też "Politico".

Mimo to, jak zauważa autor analizy, obie strony twierdzą, że wybory z 15 października będą "najważniejsze od dekad".

"Politico" pisze następnie, że dla PiS Donald Tusk jest "nielojalnym Polakiem, który pracuje na rzecz Niemiec i Rosji jednocześnie, by zmienić kraj w marionetkę przez wpuszczenie setek tysięcy imigrantów".

Z kolei PO - jak czytamy - przedstawia kolejne cztery lata rządów PiS jako "prawdziwe zagrożenie dla przyszłości Polski jako kraju demokratycznego", a także "zagraża prawo kobiet, poprzez drakońskie prawo aborcyjne" i "mniejszości LGBTQ+ poddawanej atakom przedstawicieli partii rządzącej".

"Politico" o wyborach w Polsce: W UE liczą na powrót Donalda Tuska

"Politico" pisze następnie, że wybory w Polsce są bacznie obserwowane za granicą - od Brukseli, po Kijów. "W UE jest nadzieja, że PiS zostanie odsunięty od władzy a powróci do niej Tusk, który był premierem Polski w czasie epoki współpracy (Polski) z UE i Niemcami" - czytamy.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: KO zbliża się do PiS. Opozycja z bezpieczną większością w Sejmie

Ponadto, jak czytamy w "Politico", Polska prawdopodobnie szybko w takim przypadku odblokuje 36 miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy w formie pożyczek i grantów.

Jak czytamy po odejściu PiS od władzy "z ulgą odetchnąłby też niemiecki rząd", który "przy każdej okazji" był narażony na ataki PiS-u, a także na żądanie wypłaty 1,3 bln dolarów tytułem reparacji za II wojnę światową. Choć - jak zaznacza "Politico" - opozycja nie odcięła się od tego żądania.

W UE jest nadzieja, że PiS zostanie odsunięty od władzy a powróci do niej Tusk

"Politico" zwraca też uwagę, na napięcie w relacjach polsko-ukraińskich wywołane kryzysem zbożowym, do którego doszło w czasie kampanii wyborczej skutkującej zaostrzeniem retoryki PiS wobec Ukrainy. Tymczasem Tusk - jak czytamy - zaoferował reset w relacjach Polski z Ukrainą. 

Z kolei zwycięstwo PiS - po tym jak na Słowacji do władzy doszedł Robert Fico, na Węgrzech silna jest pozycja Victora Orbana, a we Włoszech rządzi prawicowa Giorgia Meloni, byłby dla UE - jak czytamy w analizie "Politico" sygnałem, że prawica rośnie w siłę w Europie. A to z kolei osłabiłoby zapewne pozycję partii centrowych w przyszłym Parlamencie Europejskim.

"Politico" ocenia, że jeśli rządzący krajem PiS utrzyma się u władzy przez trzecią kadencję, niewiele więcej może zrobić, by zniszczyć (ang. wreck) Polskę bez wyjścia z UE - a perspektywy na to są nikłe" - pisze "Politico". Z kolei jeśli wygra opozycja, wówczas - jak czytamy - będzie tak otoczona przez kontrolowane przez PiS sądy i instytucje oraz przez niechętnego jej prezydenta, że ​​nie będzie w stanie zrobić wiele. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu