Debaty liderów politycznych miały tradycyjnie duże znaczenie w historii polskiej polityki. W 2015 roku wystąpienie Adriana Zandberga, debata Tusk-Kaczyński w 2007 roku czy debata prezydenta Komorowskiego z Andrzejem Dudą – to debaty, które miały wpływ na przebieg kampanii wyborczych. W ostatnich latach znaczenie debat zaczęło jednak się zmieniać, a liderzy polityczni bardziej nawołują do debat niż w nich uczestniczą. W 2020 nie doszło na przykład do debaty Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim.
Debata w TVP jedyną szansą dla opozycji, by dotrzeć do widzów tej stacji?
Debata w TVP może być jedyną okazją dla opozycji do przedstawienia swojego stanowisko wyborcom, którzy nie korzystają z innych źródeł informacji. Chociaż rynek medialny uległ od 2020 roku znacznemu przekształceniu, a rola mediów tradycyjnych spada na rzeczy Internetu nadal jest to cenna okazja do pokazania swojego stanowiska poza „bańką” własnych wyborców.
Czytaj więcej
Decyzja lidera PO o powrocie polityków Koalicji Obywatelskiej do telewizji kiedyś publicznej, dzi...
To między innymi skłoniło kilka dni temu sztab KO, do podjęcia decyzji o powrocie niektórych polityków do programów w TVP. Donald Tusk również zastrzega, że może wystąpić w TVP, jeśli program – w tym przypadku mowa jest o „Gościu Wiadomości” – będzie emitowany na żywo.
Donald Tusk chce debatować z Jarosławem Kaczyńskim
W środę ma odbyć się spotkanie przedstawicieli sztabów w TVP dotyczące warunków debaty. Nasi rozmówcy z większości sił politycznych w tej kampanii w tej chwili zastrzegają, że dopiero po poznaniu warunków debaty będą podejmowane decyzje dotyczące tego, czy i kto będzie w niej uczestniczył. W przypadku Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wielokrotnie już informował, że jest gotowy do debaty z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Taka debata – powtórka z tej w 2007 r. – dla PO umożliwiłaby utrzymanie politycznej polaryzacji na dwa główne obozy.