Nowy sondaż: PiS traci, KO traci, Trzecia Droga z dużym wzrostem

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski PiS uzyskał 32,3 proc. poparcia co oznacza, że w ciągu tygodnia stracił 1,5 punktu proc. poparcia i nie może liczyć na większość nawet z Konfederacją.

Publikacja: 02.10.2023 10:04

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która jednak też straciła poparcie - w ciągu tygodnia 1,5 punktu procentowego. Na KO chce głosować 26,4 proc. wyborców.

Wybory 2023. Sondaż: Trzecia Droga z największym wzrostem

Tymczasem Trzecia Droga, koalicja PSL i Polski 2050, zyskała 3,1 punktu proc. w ciągu tygodnia i obecnie plasuje się na trzecim miejscu z poparciem rzędu 12,1 proc. Żadne inne ugrupowanie nie uzyskało takiego wzrostu w sondażu.

Wzrost Trzeciej Drogi nastąpił po tym jak w ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o wewnętrznych sondażach PiS wskazujących na to, że Trzecia Droga znajduje się pod progiem wyborczym.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy zorganizowany przez Donalda Tuska Marsz Miliona Serc zmieni wynik wyborów?

Do Sejmu weszłaby też Konfederacja z poparciem 9 proc. (wzrost o 0,2 punktu procentowego) i Lewica (8,1 proc. poparcia, spadek o 0,6 punktu proc.).

Bezpartyjni Samorządowych nie przekroczyliby progu wyborczego, ale przekraczają próg 3 proc. zapewniającą wypłatę subwencji partyjnej - na to ugrupowanie chce głosować 3,6 proc. wyborców.

236

Tyloma mandatami dysponowałaby opozycja w przyszłym Sejmie według sondażu dla Wirtualnej Polski

Polska Jest Jedna zanotowała poparcie na poziomie 0 proc.

Sondaż: KO, Trzecia Droga i Lewica z bezwzględną większością

W przeliczeniu na mandatu PiS może liczyć na 186 mandatów, Koalicja Obywatelska - na 148, Trzecia Droga - na 57, Konfederacja - na 37, a Lewica - na 31. Ostatni poseł to przedstawiciel mniejszości niemieckiej.

Taki rozkład głosów oznacza, że KO, Trzecia Droga i Lewica, które deklarują stworzenie wspólnego rządu po wyborach, dysponowałyby bezwzględną większością 236 głosów w Sejmie. PiS i Konfederacja mają 223 mandaty.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI w dniach 30 września - 1 października, a więc częściowo w czasie Marszu Miliona Serc.

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która jednak też straciła poparcie - w ciągu tygodnia 1,5 punktu procentowego. Na KO chce głosować 26,4 proc. wyborców.

Wybory 2023. Sondaż: Trzecia Droga z największym wzrostem

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości