Sondaż: Pod czyimi rządami Polska byłaby bezpieczniejsza? PO wygrywa z PiS

"Pod rządami której partii Polska byłaby Pana/Pani zdaniem najbezpieczniejsza?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 24.09.2023 07:21

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

arb

Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Kampania wyborcza zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polacy popierają embargo na zboże z Ukrainy?

Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. Z niektórych sondaży wynika, że większość zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z Konfederacją, inne dają większość koalicji partii opozycyjnych - KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy - które deklarują, że po wyborach będą współpracować.

Bezpieczeństwo ważnym tematem kampanii wyborczej

Kwestia bezpieczeństwa jest jednym z ważniejszych tematów w kampanii wyborczej. PiS podkreśla, że tylko ta partia jest w stanie zagwarantować Polsce bezpieczeństwo wobec zagrożenia napływem nielegalnych imigrantów, którzy mieliby być relokowani do naszego kraju w ramach UE na co - jak przekonuje PiS - zgodziłby się opozycyjny rząd. Z kolei opozycja zwraca uwagę, że to rząd wpuszcza do Polski w sposób niekontrolowany cudzoziemców spoza UE, czego dowodem ma być afera wizowa, której istotą jest przyznawanie wiz pracowniczych do Polski za pieniądze. W tej ostatniej sprawie wyjaśnień od Polski chcą już UE i Niemcy.

25,4 proc.

Tylu ankietowanych uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami PO

Rząd przekonuje też, że to obecna władza zbroi i rozbudowuje armię, podczas gdy rząd PO-PSL zmniejszał jej liczebność oraz likwidował jednostki wojskowe. W kampanii pojawił się nawet tajny plan obrony Polski, przyjęty w czasach rządu PO-PSL, który minister Mariusz Błaszczak odtajnił, by ujawnić, że plan przewidywał obronę na linii Wisły co - jak przekonuje PiS - oznaczało zgodę na okupację części kraju przez Rosjan. Opozycja i byli generałowie zwracają jednak uwagę, że PiS przedstawia wyrwane z kontekstu elementy planu, mówiące o jednym tylko wariancie rozwoju sytuacji. Ponadto - jak podkreślają przedstawiciele opozycji i byli generałowie - PiS niszczy zaufanie do Polski sojuszników z NATO ujawniając niejawne dokumenty.

Sondaż: Co trzecia osoba powyżej 50 lat czułaby się najbezpieczniej pod rządami PO

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy pod rządami której partii Polska byłaby najbezpieczniejsza.

Najwięcej - 25,4 proc. badanych - wskazało PO.

PiS wskazało w tym kontekście 23,9 proc. respondentów.

9 proc. badanych uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Lewicy.

Konfederację wskazało 8,6 proc. ankietowanych.

5,8 proc. badanych uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Polski 2050.

2,7 proc. respondentów wskazało na PSL.

4 proc. uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami innej, niewymienionej wśród odpowiedzi partii.

20,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- W przekonaniu co trzeciej osoby (32%) w wieku powyżej 50 lat Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Platformy Obywatelskiej. Zdanie, że PO najlepiej zagwarantowałaby bezpieczeństwo państwa, najczęściej wyrażają badani z wykształceniem wyższym (29%). Takiego samego zdania są niemal cztery osoby na dziesięć (38%) z dochodem powyżej 5000 zł netto. Co trzeci respondent z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Platformy Obywatelskiej - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19-20 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Kampania wyborcza zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Oficjalnie: Jacek Sutryk musi walczyć w II turze
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS w siedzibie partii świętuje sukces. Na scenie pojawił się Jacek Kurski
Wybory
Wybory samorządowe 2024: PiS wygrywa w kraju, ale traci władzę w województwach
Wybory
Wybory samorządowe 2024. Jarosław Kaczyński: Nasze zwycięstwo to zachęta do pracy, a chcieli nas już chować
Wybory
Wybory samorządowe 2024: Frekwencja do godziny 17 niższa niż pięć lat temu
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.