Reklama
Rozwiń

Epidemia spowolniła szkolenie rezerwistów

Pandemia SARS-CoV-2 wywróciła plany Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w zakresie ćwiczeń żołnierzy rezerwy. W tym roku przeszkolono tylko 15 tys. rezerwistów.

Aktualizacja: 19.10.2020 23:02 Publikacja: 18.10.2020 19:42

Epidemia spowolniła szkolenie rezerwistów

Foto: Dowództwo WOT

Gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, ograniczył obowiązkowe ćwiczenia rezerwy. Decyzja ta spowodowana jest troską o zdrowie żołnierzy podczas nasilającej się epidemii.

– Szkolenia, które trwają, zakończą się zgodnie z planem. Powołania na kolejne zostały wstrzymane, odbędą się w przyszłym roku. Wyjątkiem będą rezerwiści, którzy mają szczególnie ważne dla armii umiejętności – informuje nas ppłk Rafał Zgryziewicz ze Sztabu Generalnego WP. To dotyczy np. operatorów radiostacji, którzy ostatni raz na szkoleniu byli wiele lat temu. W takich przypadkach decyzję o powołaniu rezerwisty podejmuje dowódca jednostki.

Ten rok zdaniem szefa Sztabu Generalnego WP miał być rokiem szkolenia rezerw. Wojsko zamierzało wezwać do jednostek ok. 50 tys. osób. Jednak już w marcu ze względu na pandemię koronawirusa generał zdecydował o zawieszeniu ćwiczeń.

W czerwcu, gdy zostały one wznowione, minister Mariusz Błaszczak zakładał, że na ćwiczenia zostanie powołanych ok. 20 tys. rezerwistów. Jednocześnie zaapelował do osób, które utraciły pracę z powodu SARS-CoV-2, aby zgłaszały się do wojska na ochotnika na szkolenie rezerwy. Z informacji, które uzyskaliśmy ze Sztabu Generalnego WP, wynika, że z takiej możliwości skorzystało do 12 października 2020 roku zaledwie „2060 żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy”.

Jesienią powrócono do obowiązkowego szkolenia. Rezerwiści stawili się m.in. w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia, 10. Samochodowym Pułku w Warszawie oraz 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia. Jednak już w połowie października ćwiczenia ponownie zostały ograniczone z powodu epidemii. Do tego czasu – jak informuje nas Sztab Generalny WP – zostało „przeszkolonych w ramach dostępnych różnych form szkolenia łącznie ok. 15 tys. żołnierzy rezerwy”.

Z informacji MON wynika, że pod koniec poprzedniego tygodnia na SARS-CoV-2 chorych było 614 żołnierzy i 346 podchorążych. MON zapewniło, że nie wpływa to na gotowość bojową armii.

Wojsko
„Latające czołgi” szybciej przejdą na emeryturę? USA chcą wycofać je ze służby
Wojsko
Dronizacja służb mundurowych. Ile wojsko wyda na szkolenia?
Wojsko
Wypadek w jednostce wojskowej. W nocy zginął żołnierz
Wojsko
Ćwiczenia „Zapad-2025”. Gen. Leon Komornicki: Preludium do ataku Rosji na Litwę
Wojsko
Rosja naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Wojsko wydało komunikat