Aktualizacja: 24.03.2025 05:13 Publikacja: 30.01.2024 11:39
Minister Władysław Kosiniak - Kamysz pożegnał w poniedziałek odchodzących z wojska generałów Rajmunda Andrzejczaka i Tomasza Piotrowskiego i zaproponowął im współpracę.
Foto: MON
Formalnie są oni doradcami ministra obrony narodowej. W gronie doradców znaleźli się: generał w stanie spoczynku Mieczysław Gocuł, były szef Sztabu Generalnego WP, generał broni w stanie spoczynku Edward Gruszka, były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a także generał broni w stanie spoczynku pilot Lech Majewski, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.
– Generał Lech Majewski jest jednocześnie pełnomocnikiem ministra do spraw lotnictwa, z naciskiem na bezpieczeństwo lotów – mówi „Rzeczpospolitej” Janusz Sejmej, rzecznik ministerstwa obrony narodowej. Te osoby zostały zatrudnione w resorcie obrony narodowej.
Odtworzyliśmy jak reagowało wojsko oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa w trakcie incydentu z rosyjską rakietą manewrującą, która naruszyła polską przestrzeń powietrzną. Wiemy co nie zadziałało.
NATO rozpoczęło największe ćwiczenia wojskowe po zakończeniu zimnej wojny. Scenariusz zakłada m.in. militarną odpowiedź na atak ze wschodu na Polskę.
Wiceminister obrony Cezary Tomczyk umieścił na platformie X stanowczą odpowiedź na poranny wpis byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka. „Z niemieckiej prasy dowiadujemy się, że MON może anulować kontrakty zbrojeniowe zawarte z USA” - napisał Błaszczak. Szybko odpowiedział mu wiceminister obrony, wytykając wątpliwości, o których pisała prasa.
Nasza obecność fizyczna, wojskowa na Ukrainie na dziś jest absolutnie wykluczona. My w ogóle nie wiemy, jaka będzie konstrukcja potencjalnego pokoju, dlatego zawsze ten element trzeba przedstawiać w taki sposób. Zdecydowane stanowisko dzisiaj jest takie, że „nie” - powiedział szef BBN gen. Dariusz Łukowski.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wypowiadają Konwencję Ottawską, która mówi o zakazie używania min przeciwpiechotnych. O decyzji tej poinformował litewski resort obrony.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Kolejne rozmowy w Arabii Saudyjskiej nie będą łatwe. Zdecydowana większość Ukraińców odrzuca możliwość spełnienia postawionych przez Władimira Putina warunków. To wyznacza władzom w Kijowie czerwone linie, których przekroczyć nie mogą.
Komisja Petycji skierowała do Komisji Regulaminowej postulat zmian w regulaminie Sejmu. Chodzi o to, by posłowie w sprawach dyscyplinarnych i o zdjęcie immunitetu mogli powołać jako obrońcę nie tylko kolegę z Izby, ale i adwokata czy radcę prawnego.
Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025, jest znacząco gorzej niż inni kandydaci oceniana przez swoich własnych wyborców. W badaniach ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” nie lepiej to wygląda w kwestii kompetencji. Czy wyborcy lewicy lepiej oceniają Adriana Zandberga?
Jakiej szkoły dla polskich dzieci chcą kandydaci na urząd prezydenta Polski? Przyjrzeliśmy się ich wypowiedziom
Sondaże nie pozostawiają złudzeń: Karol Nawrocki traci poparcie, a Sławomir Mentzen zyskuje. Pogłębione badania ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” pokazują, że wyborcy bardzo dobrze oceniają cechy osobowościowe i kompetencje kandydata Konfederacji.
Nie tylko nielegalni imigranci są pod lupą obecnej administracji. Również turyści, posiadacze wiz, a nawet zielonych kart.
Na uzbrojone Niemcy patrzymy zwykle przez pryzmat najbliższych zagrożeń, czyli Rosji. Kto będzie jednak kontrolował nowe mocarstwo? Czy próbując rozwiązać jeden problem, nie tworzymy sobie właśnie nowego w bliskiej przyszłości?
Wskazania wyborców w naszych pogłębionych badaniach kandydatów na prezydenta to laurka nie dla Rafała Trzaskowskiego, ale dla sztabu KO. Udało mu się rozbroić przygotowane od lat bomby, a strategia obliczona na demobilizację prawicowego elektoratu idzie wzorowo. Problem w tym, że w tych wyborach Trzaskowski nie walczy jako wolny strzelec.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas