Ilu rezerwistów armia weźmie na ćwiczenia. Koszty są olbrzymie

Jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rezerwistów wzywanych w przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe. Potwierdzają się informacje „Rzeczpospolitej”, że armia planuje powołanie na ćwiczenia nawet 200 tysięcy osób.

Publikacja: 09.11.2023 12:20

Żołnierze Wojska Polskiego

Żołnierze Wojska Polskiego

Foto: Roman Bosiacki

Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie określenia liczby osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych.

200 tys. rezerwistów na ćwiczenia

Potwierdzają się nasze informacje, że armia chce wezwać w przyszłym roku nawet 200 tysięcy żołnierzy rezerwy. Ze wskazanego wyżej projektu wynika także, że może zostać powołanych również do 21 tys. z zawodowej służby wojskowej, do 20 tys. z aktywnej rezerwy, 34 550 z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz do 41 tys. z terytorialnej służby wojskowej. Te dwie ostatnie liczby w praktyce oznaczają, ilu żołnierzy ochotników w przyszłym roku może odbywać dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Czytaj więcej

Terytorialsi są różnie traktowani

Ile kosztuje szkolenie rezerwistów?

Z projektu rozporządzenia wynika ile może kosztować szkolenie tych żołnierzy. Koszt wezwania do 200 tysięcy rezerwistów – armia szacuje na 285 mln zł. Z kolei przeszkolenie ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – 2,9 mld zł. W sumie cały proces szkolenia może kosztować 6,4 mld zł.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Wojsko zakłada, że średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczała siedmiu dni. Jednak to dowódcy jednostek wojskowych decydują w długości trwania ćwiczeń wojskowych.

Kto może zostać wezwany na ćwiczenia rezerwy?

Powoływani będą żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu specjalnościach wojskowych. Ponadto mogą być powoływane osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP, jak np. informatycy, lekarze, weterynarze, kierowcy kat. C i D.

Na ćwiczenia wojskowe mogą być też powoływanie osoby bez przeszkolenia wojskowego posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne w Siłach Zbrojnych. Armia określa, że nie powinno być ich więcej niż 3 000 osób.

Czytaj więcej

Rezerwiście i pracodawcy za ćwiczenia zapłaci wojsko

Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie określenia liczby osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych.

200 tys. rezerwistów na ćwiczenia

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
Wiemy, kogo armia wezwie na ćwiczenia rezerwy
Wojsko
Powstaje kolejna dywizja Wojska Polskiego. Na papierze
Wojsko
Tarcza Wschód za miliardy. Założenia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony
Wojsko
Zguba myśliwca nad polskim niebem. Wojsko wydało komunikat
Wojsko
Czym może być "Tarcza Wschód"? Ekspert: Fortyfikacje mogą sięgać 100 km w głąb kraju
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy