Morawiecki komentuje słowa Tuska po dymisji generałów. "Żałosna inscenizacja"

- Szef głównej partii opozycyjnej postanowił wykorzystać jakieś chwilowe dymisje, aby przedstawiać nieprawdziwy stan polskiej armii - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, komentując wystąpienie lidera PO Donalda Tuska po dymisji najwyższych dowódców wojskowych w Polsce.

Aktualizacja: 11.10.2023 11:04 Publikacja: 11.10.2023 10:27

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów Donalda Tuska po dymisji generałów Andrzejczaka i Pio

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów Donalda Tuska po dymisji generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego

Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w poniedziałek szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak oraz dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. We wtorek prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych, zwolnił generałów z piastowanych przez nich stanowisk oraz powołał nowych dowódców w ich miejsce.

Nowym szefem Sztabu Generalnego został gen. broni Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca generalny, zaś na stanowisko dowódcy operacyjnego nominację otrzymał gen. dyw. Maciej Klisz, dotychczasowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak: Cała armia jest wrogiem ministra Błaszczaka

Dymisje generałów. Zmiany w dowództwie Wojska Polskiego

Oficjalnie powodów dymisji generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego nie podano.

"Szybkie powołanie nowych dowódców Wojska Polskiego to konieczność. Po tym, gdy dwóch generałów zrzuciło mundur, zależało mi aby zachować ciągłość dowodzenia. Generał Kukuła został szefem Sztabu Generalnego, a generał Klisz Dowódcą Operacyjnym. Czasowo obowiązki na stanowisku Dowódcy Generalnego będzie pełnił gen. Sokołowski, a Dowódcy WOT płk Stańczyk" - oświadczył w środę na platformie X (dawniej Twitter) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

We wtorek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk mówił, że otrzymał informacje o dymisjach kolejnych dziesięciu wysokich oficerów Dowództwa Generalnego. "Żaden z wysokich rangą oficerów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nie podał się do dymisji" - podało Dowództwo Generalne na platformie X.

Czytaj więcej

Dymisja generałów. Krzysztof Bosak: Postawa Błaszczaka nie będzie szanowana w wojsku

Morawiecki po raz pierwszy odnosi się do dymisji generałów. Mówi o Tusku

W środę oświadczenie dla mediów na ten temat wygłosił premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes PiS.

Szef rządu mówił, że zadaniem władz publicznych jest troska o bezpieczeństwo obywateli, o bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo granic. - Niestety, wczoraj mieliśmy do czynienia z żałosną inscenizacją Donalda Tuska. Szef głównej partii opozycyjnej postanowił uderzyć w stabilność polskiej armii, postanowił wykorzystać jakieś chwilowe dymisje, chwilowe odejścia z armii do tego, aby przedstawiać nieprawdziwy stan polskiej armii - powiedział premier.

Czytaj więcej

Kolejne dymisje generałów? Donald Tusk z apelem do wojska

Debata w TVP. Morawiecki zarzuca Tuskowi kompromitację

Mateusz Morawiecki odniósł się też do niedawnej debaty w TVP, w której wystąpili przedstawiciele głównych komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października (Mateusz Morawiecki z PiS, Donald Tusk z KO, Krzysztof Bosak z Konfederacji, Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi i Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców).

- Po kompromitacji i porażce Donalda Tuska w debacie wyborczej, próbują wskoczyć na inny temat. Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją rozchwiania bezpieczeństwa na całym świecie, widzimy to po tym, co dzieje się w Izraelu. Nie ma właściwych, przyzwoitych słów, żeby nazwać taką politykę, takie działanie, takie słowa szefa opozycji Donalda Tuska - mówił w środę Morawiecki.

Czytaj więcej

Zmiany na szczytach armii. W tle konfliktem z szefem MON

Morawiecki: Opozycja próbuje burzyć zaufanie do Wojska Polskiego

- Ta perfidna gra rozpoczęła się zresztą wtedy, kiedy razem z prezydentem Andrzejem Dudą decydowaliśmy o tym, aby wysłać polski kontyngent wojskowy do ewakuacji polskich obywateli z Izraela. W takim momencie opozycja i jej pomocnicy przedstawiają swoje zmanipulowane informacje dla opinii publicznej, aby podważyć stabilność polskiego wojska i zaufanie do polskiego munduru. Ta sytuacja to kolejna odsłona tego, co widzieliśmy dwa lata temu, wtedy to się zaczęło, podczas hybrydowego ataku na granicę polską z Białorusią - kontynuował wiceprezes PiS.

Czytaj więcej

Generałowie odchodzą z armii. "Przelała się im czara goryczy"

Mateusz Morawiecki zarzucał "Tuskowi i jego zwolennikom" to, że "uderzali w polskie służby". - Ich bezpośredni, polityczni poplecznicy, bezpośrednie polityczne zaplecze i członkowie Platformy Obywatelskiej wyrażali się skandalicznie o polskich żołnierzach, polskich funkcjonariuszach, nazywając ich nawet śmieciami. Dziś robią dokładnie to samo - twierdził premier.

Morawiecki zarzucił opozycji, że ta próbuje "burzyć zaufanie do Wojska Polskiego" i "manipuluje opinią publiczną po to, aby wywrzeć takie fałszywe wrażenie chaosu i destabilizuje sytuację".

Premier kontynuował w oświadczeniu, że działania, o których mówi, są podchwytywane i wzmacnianie "poprzez wrogie ośrodki".

Mateusz Morawiecki twierdził, że wraz z prezydentem Andrzejem Dudą sprawnie przeprowadził "wszystkie zmiany personalne, które były potrzebne do przeprowadzenia w związku ze zmianami w polskiej armii". Zapewnił przy tym, że polska armia jest gotowa do "przeprowadzania najtrudniejszych zadań. a ciągłość jej dowodzenia jest zapewniona". - Żadne kłamstwo nie podważy tych faktów - powiedział premier Morawiecki.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", w poniedziałek szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak oraz dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. We wtorek prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych, zwolnił generałów z piastowanych przez nich stanowisk oraz powołał nowych dowódców w ich miejsce.

Nowym szefem Sztabu Generalnego został gen. broni Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca generalny, zaś na stanowisko dowódcy operacyjnego nominację otrzymał gen. dyw. Maciej Klisz, dotychczasowy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wojsko
"Batalion" Polaków zgłosił się do wojska w dniu pogrzebu Mateusza Sitka
Wojsko
Psy wyszkolone do poszukiwania materiałów radioaktywnych trafiły na Ukrainę
Wojsko
W nocy wezwano żołnierzy WOT. Wydano komunikat
Wojsko
Wojska medyczne jeszcze nie teraz. „W resorcie obrony narodowej trwają prace"
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Wojsko
Były szef BBN o zakuciu żołnierzy w kajdanki: Byłem zszokowany
Wojsko
Śmierć żołnierza na granicy. Dowództwo Generalne odpowiada na tekst "Gazety Wyborczej"