Marek Kozubal: Czy Błaszczak wrzucił generałów pod czołg?

Wokół rosyjskiej rakiety wygenerowany został kryzys polityczny. Dymisji Mariusza Błaszczaka chce Konfederacja, Lewica, PO i Polska 2050. Dlaczego PiS musi go bronić?

Publikacja: 17.05.2023 16:11

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS)

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

„Wzywamy premiera Mateusza Morawieckiego do natychmiastowej dymisji skompromitowanego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz do podjęcia realnych działań w celu wzmocnienia polskiej obrony powietrznej” - zaapelowała do szefa rządu Rada Liderów Konfederacji.

To jedno z wielu stanowisk z ostatnich dni, z bezwarunkowym żądaniem zwolnienia szefa MON z pracy w rządzie.  

Czytaj więcej

Konfederacja też chce dymisji Błaszczaka. „Powinien w niesławie zniknąć z życia politycznego”

Argumentem przemawiającym za takim krokiem ma być zdaniem Konfederacji „kompromitujący sposób prowadzenia debaty i wzajemnych rozliczeń przez najważniejsze osoby w systemie obronnym państwa”. „W ostatnich dniach Polacy musieli oglądać żenujący spektakl przerzucania się winą, wypuszczania przecieków i dyskutowania o wewnętrznych sprawach za pomocą publicznych komunikatów. Minister obrony narodowej, który próbuje ratować swój wizerunek poprzez publiczne zrzucanie winy na podlegającego mu generała, powinien tylko z tego powodu w niesławie zniknąć z życia politycznego” – możemy przeczytać w komunikacie.

Obrazowo skomentowała stan w którym znalazł się minister posłanka Lewicy Monika Falej w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Stwierdziła, że  „minister obrony wepchnął polskie siły zbrojne pod rozpędzony czołg”.

Czytaj więcej

Komorowski o Błaszczaku: Jeśli jest honorowy, powinien podać się do dymisji

Dymisji Błaszczak domagają się inne partie opozycyjne. - Nie wyobrażam sobie – i myślę, że prezydent Duda też sobie nie wyobraża – dalszej współpracy ministra z czołowymi dowódcami, z których jeden kwestionuje jego prawdomówność, a drugi jest atakowany przez Błaszczaka - mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Siemoniak były minister obrony narodowej z Platformy Obywatelskiej. 

Tymczasem lider partii Polska 2050 Szymon Hołownia zarzucił Błaszczakowi brak honoru. Bo – jego zdaniem „minister obrony narodowej zachowuje się jak Jasio z przedszkola. Jasio z przedszkola ma więcej honoru niż minister Błaszczak”. - W żadnym normalnym kraju człowiek, który dopuścił się takich rzeczy, lub na którego wachcie by to się wydarzyło, nie byłby ministrem ani minuty dłużej - dodał. Słowem, zarzucił mu brak kompetencji do zarządzania bezpieczeństwem państwa. Ale też wskazał, że jego działanie może demotywować wojskowych: -  Jak się ma czuć dziś żołnierz, jeśli jego przełożony, w sytuacji zagrożenia, wystawia go na strzał? To będzie skutkowało potężnym kryzysem zaufania między cywilnym kierownictwem nad wojskiem a armią – uważa Hołownia.

Polityk ten podważa też jego sprawczość działania: - Zobaczcie jak Polska jest bezpieczna. Co jeszcze musi wlecieć w polską przestrzeń powietrzną, aby Błaszczak podał się do dymisji? Bombowiec strategiczny, który doleci do Świnoujścia? - pytał.

Oczywiście o dymisji Błaszczaka nie ma mowy. Wszelkie spekulacje na ten temat ucina rzecznik rządu Piotr Muller. - Pewnie Rosjanie by przyklasnęli temu pomysłowi niektórych osób - dodał. 

Sęk w tym, że przedstawiciele rządu na razie robią niewiele, aby swojego partyjnego kolegę bronić. Nie ma bowiem wątpliwości, że została podważona jego wiarygodność, a tym samy całego obozu władzy. To on przecież wielokrotnie zapewniał, że Polska jest bezpieczna i dzięki rządowi PiS ma wielowarstwowy system obrony powietrznej. W sporze z najwyższymi dowódcami pokazał, że nie „stanie murem za wojskiem”. Mocno nadszarpnięty został tym samym wizerunek Błaszczaka jako głównego „zbrojmistrza” Sił Zbrojnych i „głównodowodzącego armią”, a na takiego od początku urzędowania się kreował.

Jeżeli miał ambicje, aby zostać premierem, lub przyszłym kandydatem na prezydenta, dzisiaj te marzenia stają się tylko życzeniami.

Publicystyka
Marek Kozubal: Morawiecki bagatelizuje temat rakiety
Polityka
Marek Kozubal: Zimna wojna na szczytach
Wojsko
Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział
Wojsko
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Odtwarzamy co stało się 16 grudnia
Wojsko
Protest pracowników wojska. Błaszczak proponuje, by zostali żołnierzami
Wojsko
Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety