Balon znad Białorusi. Nowy komunikat MON ws. poszukiwań obiektu przez wojsko

Nie potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje, że niedaleko Szczecinka znaleziono fragmenty pochodzące z balonu, który przyleciał do Polski znad Białorusi - wynika z doniesień tvp.info.

Publikacja: 15.05.2023 15:41

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej poszukują obiektu przypominającego bal

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej poszukują obiektu przypominającego balon, który przyleciał z kierunku Białorusi

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W niedzielę RMF FM informowało, że na prywatnej posesji pod Szczecinkiem znaleziono fragmenty, które mogą pochodzić z przypominającego balon obiektu, który przyleciał do Polski znad Białorusi.

Portal tvp.info podał w poniedziałek, że otrzymał od Ministerstwa Obrony Narodowej komunikat w tej sprawie. "Obiekt znaleziony w Białym Borze niedaleko Szczecinka to polski cywilny balon meteo należący do stacji meteorologicznej w Świdwinie" - czytamy. Z doniesień wynika, że wojsko wciąż prowadzi poszukiwania obiektu, który w piątek wieczorem wleciał w polską przestrzeń powietrzną.

Czytaj więcej

Morawiecki o rosyjskiej rakiecie pod Bydgoszczą: W Europie to się zdarza

W sobotę rano Ministerstwo Obrony Narodowej informowało, że Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej "obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi".

"Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podał MON. Decyzją dowódcy operacyjnego, do poszukiwań zaangażowano dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj więcej

Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. KO: Błaszczak zagraża bezpieczeństwu Polski, musi odejść

- W chwili pojawienia się tego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej uruchomione zostały wszystkie obowiązujące w takich przypadkach procedury. Poderwana została para dyżurna MIG-29, a następnie F-16. Około pół godziny po północy obiekt ten przestał być widoczny przez nasze środki rozpoznania. Miało to miejsce w województwie kujawsko-pomorskim, w okolicach Rypina. Następnie o godzinie 5 rano Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych rozpoczął aktywację sił, które może wykorzystać do zadania poszukiwania tego typu obiektu - mówiła "Rz" kapitan Ewa Złotnicka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Do mieszkańców trzech województw - pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego - wysłano w sobotę alert RCB w sprawie prowadzonych poszukiwań. Apelowano, by w przypadku znalezienia obiektu nie podnosić go i poinformować policję.

Wojsko
Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział
Wojsko
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Odtwarzamy co stało się 16 grudnia
Wojsko
Protest pracowników wojska. Błaszczak proponuje, by zostali żołnierzami
Wojsko
Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety
Wojsko
Marek Kozubal: Czy większa polska armia odstraszy wroga?
Wojsko
Poszukiwania obiektu, który miał spaść pod Nidzicą. "Zadanie przerwano"