Niebieskie berety zakazane. Tak chciał Instytut Pamięci Narodowej

Ze ściany muzeum wojskowego zniknęła tablica poświęcona dywizji desantowej, bo tak chciał IPN. Zdaniem rezerwistów oskarża się ich o zbrodnie, w których nie uczestniczyli.

Publikacja: 22.11.2021 21:00

Niebieskie berety zakazane. Tak chciał Instytut Pamięci Narodowej

Foto: Shutterstock

Chodzi o tablicę, którą ufundowali z własnych środków rezerwiści „niebieskich beretów" 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej. Rok temu zawisła ona na murze Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Żołnierze rezerwy tej jednostki poinformowali nas, że 19 października została ona usunięta. „Szykanowanie, oczernianie i nękanie byłych wszystkich żołnierzy Niebieskich Beretów, Żołnierzy Rezerwy Wojska Polskiego, którzy służyli w różnych okresach w ramach dwuletniej obowiązkowej Zasadniczej Służby Wojskowej, w latach 1963–1986, jest manipulacją i haniebnym okłamywaniem społeczeństwa polskiego" – napisali do redakcji „Rzeczpospolitej". I dodali, że elitarna 7. Łużycka Dywizja Desantowa istniała 23 lata, a jej tradycje przejęły jednostki niebieskich beretów istniejące do dzisiaj, np. 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Wojsko
Aktywność myśliwców w polskiej przestrzeni powietrznej. Jest komunikat Dowództwa Operacyjnego
Wojsko
„Latające czołgi” szybciej przejdą na emeryturę? USA chcą wycofać je ze służby
Wojsko
Dronizacja służb mundurowych. Ile wojsko wyda na szkolenia?
Wojsko
Wypadek w jednostce wojskowej. W nocy zginął żołnierz
Wojsko
Ćwiczenia „Zapad-2025”. Gen. Leon Komornicki: Preludium do ataku Rosji na Litwę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama