Kurs złotego znów pręży muskuły. Pomógł taniejący dolar

Złoty po południu wyraźnie umacniał się wobec dolara i franka. Sprzyjają mu czynniki globalne i lokalne.

Publikacja: 04.04.2024 17:17

Kurs złotego znów pręży muskuły. Pomógł taniejący dolar

Foto: Bloomberg

Kolejny popis siły złotego. W czwartek nasza waluta znów zyskiwała na wartości. Co prawda w pierwszej części dnia nie działo się zbyt wiele na rynku, ale później złoty znów złapał wiatr w żagle. Po raz kolejny pomógł mu dolar taniejący na globalnym rynku. Swoje pięć groszy dorzuciła także RPP.

Umocnienie złotego. Tracą: dolar, euro i frank 

Po południu dolar kosztował 3,94 zł czyli 0,5 proc. mniej niż wczoraj. Euro taniało o ponad 0,1 proc. i było wyceniane już poniżej 4,29 zł.

Czytaj więcej

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Znów widoczna była także wyprzedaż franka. Ten po południu tracił 0,7 proc. i kosztował 0,7 proc. Ruchom tym sprzyjało osłabienie dolara. Notowania pary EUR/USD rosły po południu o 0,4 proc. i zbliżają się powoli do poziomu 1,09.

Słabość franka to dodatkowo efekt danych o inflacji w Szwajcarii. Ta znów spadła, a to otwiera drogę do dalszych obniżek stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny. 

Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych wspiera złotego

Lokalnie, najważniejszym wydarzeniem czwartku, była decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Niespodzianki nie było i stopy pozostały na niezmienionym poziomie.

Co więcej, na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić, a to też jest czynnik wspierający złotego.

- Polska waluta w minionych miesiącach najpierw zaliczyła imponujący skok, w końcówce ubiegłego roku zyskiwała najdynamiczniej na świecie. Później – w przeciwieństwie m.in. do korony czeskiej, forinta czy walut skandynawskich – okazała się odporna na wzrost wartości dolara i wyparowanie nadziei inwestorów, że bank centralny USA szybko i ostro będzie ciąć stopy procentowe. Jedną z podstaw, na których wykrystalizował się trend umocnienia złotego, była ewidentna zmiana nastawienia RPP. Utrzymywanie kosztu pieniądza bez zmian nadal będzie pozytywnym wyróżnikiem złotego, zwłaszcza w obliczu niechybnego luzowania w gospodarkach rozwiniętych — wskazuje Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl.

Waluty
Dolar rozgaszcza się powyżej 4 zł. Złoto rekordowo drogie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Waluty
Dolar wciąż zyskuje. Podchodzi pod 4 zł
Waluty
Złoty stabilny po środowym osłabieniu
Waluty
Kurs złotego ucierpiał po danych ze Stanów Zjednoczonych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Waluty
Kurs złotego koryguje ostatnią szarżę