Kurs złotego pod wpływem ruchów dolara

Złoty we wtorek reagował głównie na to, co działo się z dolarem na globalnym rynku. Ten zaś nieznacznie tracił na wartości.

Publikacja: 02.04.2024 16:49

Kurs złotego pod wpływem ruchów dolara

Foto: AdobeStock

Słabszy dolar na globalnym rynku, mocniejszy złoty. Taką prawidłowość znów dało się zaobserwować we wtorek na rynku walutowym. Początek dnia był dość niemrawy. Z rynkowego marazmu nie były w stanie wyrwać złotego nawet odczyty indeksów PMI. Dopiero kiedy dolar na globalnym rynku zaczął tracić na wartości, widać był także reakcję złotego.

Nasza waluta po południu zyskiwała względem dolara 0,3 proc. Jeszcze rano za jednego „zielonego” trzeba było płacić 4 zł. Po południu było to 3,98 zł. Euro utrzymywało kurs poniżej poziomu 4,30 zł. Nadal zaś taniał frank. Ten po południu tracił wobec złotego około 0,5 proc. i tym samym jego wycena zjechała poniżej 4,40 zł.

Czytaj więcej

Po świętach od razu podwyżki w sklepach. Co zdrożało najbardziej?

- Eurodolar odbił, korygując nieco pięciomiesięczne maksima USD. Rynki akcyjne poddały się jednak zauważalnemu ruchowi realizacji zysków. Co ciekawe brak był większych reakcji wokół PLN – złoty pozostaje stabilny blisko 4,30 zł za euro, bez większej aktywności czy zmienności — wskazuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

RPP znów wesprze złotego?

Emocje rynkowe w tym tygodniu powinny się jednak dopiero rozkręcać. W tym tygodniu czeka nas chociażby posiedzenie RPP (decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy w czwartek). Co prawda ciężko oczekiwać aby stopy procentowe miały ulec zmianie, ale ważny też będzie przekaz, jaki popłynie ze strony szefa NBP Adama Glapińskiego. Faktem jest jednak, że obecna polityka pieniężna działa na korzyść naszej waluty.

- Ewidentna zmiana nastawienia władz monetarnych z minionych miesięcy stała się atutem polskiej waluty. Uodporniła też PLN na wyraźny wzrost wartości dolara w relacji do głównych walut obrazowany przez najwyższe pułapy indeksu USD od listopada. Złoty, mimo skoku z końcówki ubiegłego roku i w przeciwieństwie do pozostałych walut regionu, w I kw. br. pozostał mocny. Choć wraz z odbiciem inflacji atrakcyjność odsetkowa nieco się obniży, to niechęć RPP do luzowania w momencie rozpoczęcia cięć przez Fed i EBC będzie tworzyć silny, pozytywny kontrast. Fintech Cinkciarz.pl zakłada, że kurs euro ustabilizuje się w okolicy 4,25. Więcej przestrzeni do zniżek mają kurs dolara, który powinien spaść na koniec roku do 3,75, oraz notowania franka zmierzającego do zrównania się wartością ze wspólną walutą - wskazuje Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl.

Waluty
Kurs złotego wciąż pod geopolityczną presją. Króluje dolar
Waluty
Nerwowe wahania złotego. Kursy walut wyraźnie w górę
Waluty
Rynki odetchnęły z ulgą po ataku Iranu na Izrael. Kurs złotego odrabia straty
Waluty
Dolar rozgaszcza się powyżej 4 zł. Złoto rekordowo drogie
Waluty
Dolar wciąż zyskuje. Podchodzi pod 4 zł