Złoty znów pokazuje moc. Kolejny dzień umocnienia

O ile jeszcze rano złoty notował niewielkie zmiany, tak po południu złapał wiatr w żagle. Umacnia się wyraźnie wobec dolara, euro, franka i funta.

Publikacja: 16.11.2023 14:58

Złoty znów pokazuje moc. Kolejny dzień umocnienia

Foto: Bloomberg

Złoty zareagował m.in. na dane o inflacji w Polsce. Z opublikowanych dzisiaj danych wynika, że Inflacja bazowa w październiku obniżyła się siódmy raz z rzędu i wyhamowała z 8,4 do 8,0 proc. r/r.

Silny miesięczny skok

- Ceny z wyłączeniem żywności i energii w porównaniu z wrześniem okazały się jednak o 0,6 proc. wyższe. Był to ich najsilniejszy miesięczny skok od kwietnia, gdy inflacja bazowa wykazywała ogromny rozpęd, a jej roczna dynamika mijała szczyt na poziomie 12,3 proc. r/r. - zwraca uwagę Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl.

Czytaj więcej

Polska giełda i złoty dają pokaz mocy. Indeksy atakują coraz to wyższe poziomy

- Dynamika CPI, która spadła do 6,6 proc. r/r, w końcówce roku nie powinna osiągać nowych minimów i lekko wzrośnie. Inaczej będzie ze wskaźnikiem bazowym, który obniży się w kierunku 7 proc. r/r. Wynika to jednak przede wszystkim ze względu na jego odmienny przebieg w końcówce 2022 r. Gdy inflacja konsumencka przejściowo hamowała przed osiągnięciem lutowego szczytu 18,4 proc. r/r, wzrost cen bazowych nieprzerwanie się rozpędzał - dodaje Sawicki. 

RPP bardziej jastrzębia?

Po południu złoty umacniał się wobec dolara i euro o około 0,4 proc. Amerykańska waluta była wyceniana na 4,02 zł. Wracamy więc do poziomów widzianych ostatni raz w wakacje. Euro było wyceniane na 4,36 zł, co jest najniższą wartością od ponad trzech lat. Funt zjechał nieznacznie poniżej 5 zł. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy na przełomie 2020 i 2021 r. Frank cofnął się do 4,52 zł.

- Inflacja bazowa może okazać się znacznym problemem, a jej uporczywość oddalać wygasanie wzrostu cen do celu NBP. Wpisuje się to w ocenę, że po ostatnim zwrocie nastawienia Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach dokona co najwyżej symbolicznych obniżek stóp. Zaostrzenie kursu przez władze monetarne jest jednym z argumentów przemawiających za kontynuacją umocnienia złotego. Spodziewamy się, że w przyszłym roku EUR/PLN zadomowi się na przedpandemicznych pułapach - mówi Bartosz Sawicki.

Złoty zareagował m.in. na dane o inflacji w Polsce. Z opublikowanych dzisiaj danych wynika, że Inflacja bazowa w październiku obniżyła się siódmy raz z rzędu i wyhamowała z 8,4 do 8,0 proc. r/r.

Silny miesięczny skok

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Waluty
Dolar nieco mocniejszy od euro i złotego
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Waluty
Złoty dziś pod presją. Oczy zwrócone na Europejski Bank Centralny
Waluty
Złoty pogłębił wczorajszą przecenę
Waluty
Złoty próbuje się otrząsnąć po wczorajszych ciosach
Waluty
Złoty stracił mocno na wartości. Jaki był powód?