Złoty znów pokazuje moc. Kolejny dzień umocnienia

O ile jeszcze rano złoty notował niewielkie zmiany, tak po południu złapał wiatr w żagle. Umacnia się wyraźnie wobec dolara, euro, franka i funta.

Publikacja: 16.11.2023 14:58

Złoty znów pokazuje moc. Kolejny dzień umocnienia

Foto: Bloomberg

Złoty zareagował m.in. na dane o inflacji w Polsce. Z opublikowanych dzisiaj danych wynika, że Inflacja bazowa w październiku obniżyła się siódmy raz z rzędu i wyhamowała z 8,4 do 8,0 proc. r/r.

Silny miesięczny skok

- Ceny z wyłączeniem żywności i energii w porównaniu z wrześniem okazały się jednak o 0,6 proc. wyższe. Był to ich najsilniejszy miesięczny skok od kwietnia, gdy inflacja bazowa wykazywała ogromny rozpęd, a jej roczna dynamika mijała szczyt na poziomie 12,3 proc. r/r. - zwraca uwagę Bartosz Sawicki, analityk firmy Cinkciarz.pl.

Czytaj więcej

Polska giełda i złoty dają pokaz mocy. Indeksy atakują coraz to wyższe poziomy

- Dynamika CPI, która spadła do 6,6 proc. r/r, w końcówce roku nie powinna osiągać nowych minimów i lekko wzrośnie. Inaczej będzie ze wskaźnikiem bazowym, który obniży się w kierunku 7 proc. r/r. Wynika to jednak przede wszystkim ze względu na jego odmienny przebieg w końcówce 2022 r. Gdy inflacja konsumencka przejściowo hamowała przed osiągnięciem lutowego szczytu 18,4 proc. r/r, wzrost cen bazowych nieprzerwanie się rozpędzał - dodaje Sawicki. 

RPP bardziej jastrzębia?

Po południu złoty umacniał się wobec dolara i euro o około 0,4 proc. Amerykańska waluta była wyceniana na 4,02 zł. Wracamy więc do poziomów widzianych ostatni raz w wakacje. Euro było wyceniane na 4,36 zł, co jest najniższą wartością od ponad trzech lat. Funt zjechał nieznacznie poniżej 5 zł. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy na przełomie 2020 i 2021 r. Frank cofnął się do 4,52 zł.

- Inflacja bazowa może okazać się znacznym problemem, a jej uporczywość oddalać wygasanie wzrostu cen do celu NBP. Wpisuje się to w ocenę, że po ostatnim zwrocie nastawienia Rada Polityki Pieniężnej w najbliższych kwartałach dokona co najwyżej symbolicznych obniżek stóp. Zaostrzenie kursu przez władze monetarne jest jednym z argumentów przemawiających za kontynuacją umocnienia złotego. Spodziewamy się, że w przyszłym roku EUR/PLN zadomowi się na przedpandemicznych pułapach - mówi Bartosz Sawicki.

Złoty zareagował m.in. na dane o inflacji w Polsce. Z opublikowanych dzisiaj danych wynika, że Inflacja bazowa w październiku obniżyła się siódmy raz z rzędu i wyhamowała z 8,4 do 8,0 proc. r/r.

Silny miesięczny skok

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Waluty
Kurs złotego bez wyraźnego kierunku w czwartek
Waluty
Kurs złotego stabilny o poranku
Waluty
Dolar nie może się oderwać od 4 zł
Waluty
Złoty słabszy w stosunku do euro i dolara
Waluty
Bitcoin powyżej 44 tys. dolarów. Co teraz napędza ten rajd - ETF czy Fed?
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?