Zasady udostępniania informacji publicznej określają przepisy ustawy z 6 września 2001 r. Prawo dostępu do niej przysługuje każdemu. Jego ograniczenie jest możliwe ze względu na potrzebę ochrony prywatności osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Nie można jednak odmówić udzielenia informacji o podmiotach, które zrezygnowały z prawa do ochrony lub wyraziły zgodę na jej udostępnienie. Prawo to podlega również ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie danych osobowych. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł, że ograniczenia te nie dotyczą danych o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji.
[srodtytul]Obowiązek publikacji...[/srodtytul]
Ustawodawca określił również formy udostępniania informacji. Podstawową jest publikacja w Biuletynie Informacji Publicznej. O tym, co w nim zamieścić, mówi art. 6 ustawy, wymieniając m.in. obowiązek zamieszczania informacji o zamierzonych działaniach władzy uchwałodawczej (porządek sesji rady gminy, projekty uchwał), zadaniach i kompetencjach wójta (burmistrza czy marszałka) oraz o osobach sprawujących te funkcje. W biuletynie informuje się również o sposobach załatwiania spraw w urzędzie gminy (starostwie, urzędzie marszałkowskim), rejestrach, ewidencjach czy o organizowanym naborze pracowników (konkursy). Te, które nie muszą być obowiązkowo zamieszczone w biuletynie, udostępniane są na wniosek.
[srodtytul]... lub na wniosek[/srodtytul]
Powinno to nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożenia. Gdy informacja nie może zostać udostępniona w terminie ustawowym, podmiot obowiązany do jej udzielenia powiadamia o tym zainteresowanego, podając termin, w którym informacja zostanie przekazana. Ustawodawca zastrzegł jednak, że ostateczny termin załatwienia wniosku nie może być dłuższy niż dwa miesiące licząc od dnia jego złożenia.