Poza tym każda strona ma prawo zakwestionować zażaleniem postanowienia, a także zarządzenia przewodniczącego wymienione szczegółowo w 12 punktach art. 394 k.p.c., np. o zwrocie pozwu, odmowie odrzucenia pozwu, odmowie zwolnienia z kosztów sądowych, oddaleniu wniosku o wyłączenie sędziego, odrzuceniu zażalenia, stwierdzeniu prawomocności orzeczenia.
[srodtytul]Doręczenia i uzasadnienia [/srodtytul]
Postanowienia mogą być wydane na posiedzeniu jawnym (rozprawie) albo na posiedzeniu niejawnym. Ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają zaskarżeniu i jeśli przy tym strona wystąpi o uzasadnienie. Na zgłoszenie takiego żądania mamy tylko tydzień. Wówczas sąd obowiązany jest doręczyć je wraz z uzasadnieniem.
Natomiast postanowienia wydawane na posiedzeniu niejawnym sąd co do zasady doręcza z urzędu (z własnej inicjatywy). Jeśli takie postanowienie należy do zaskarżalnych, sąd musi jednocześnie dołączyć jego uzasadnienie. Ponadto, gdy adresat nie ma fachowego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego), sąd obowiązany jest dołączyć pouczenie o terminie i sposobie zaskarżenia.
Stronom nie doręcza się postanowień odnoszących się wyłącznie do innych osób (świadków, biegłych, osób trzecich). Sąd może zmieniać i uchylać własne postanowienia w razie zmiany okoliczności.
Wskazane tu zasady doręczania i uzasadniania stosuje się odpowiednio także do zarządzeń przewodniczącego i referendarza sądowego (art. 362 i 362[sup]1[/sup] k.p.c.).