Partie polityczne są zobowiązane do udostępniania informacji publicznej, a dokumenty, o które występowała organizacja pozarządowe, są informacją publiczną — ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn.II SAB/Wa 408/13 i II SAB 409/13).
— Partie polityczne w Polsce są finansowane z budżetu państwa. Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak są wydatkowane te środki — powiedział sędzia Andrzej Kołodziej, uzasadniając wyrok, uwzględniający skargi organizacji pozarządowej na bezczynność PiS.
Za 10 dni na wokandę WSA wejdzie analogiczna sprawa ze skargi Watchdog, tym razem na bezczynność Platformy Obywatelskiej, która również nie udostępniła organizacji żądanych informacji. Organizacja złożyła też dalsze skargi do sądu, dotyczące innych partii.
Sieć Obywatelska Watchdog wystąpiła bowiem do wszystkich partii politycznych w Polsce, finansowanych z budżetu, o udostępnienie, jako informacji publicznej, opłaconych przez te partie faktur w styczniu i lutym 2013 r. oraz umów na badania opinii publicznej, zawartych od stycznia do maja 2013 r.
— Głośne były wówczas dyskusje na temat finansowania przez partie polityczne różnych, kontrowersyjnych wydatków i opłacania sondaży, w których zamiast kwestii programowych badano poparcie dla liderów — mówi Karol Mojkowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog.