Niewątpliwie najbardziej wyróżniającą cechą sądownictwa polubownego jest szybkość działania. Każdy przedsiębiorca, który chociaż raz musiał dochodzić swych należności przed sądem powszechnym, wie jak długa i żmudna jest procedura sądowa w sprawach, które niekiedy wydają się być oczywiste. Okres oczekiwania na wyrok zależy od rodzaju i kategorii sprawy i rzadko zdarza się aby rozpoznanie sporu zakończyło się w I instancji wcześniej niż przed upływem jednego roku od wniesienia powództwa.
Procedura postępowania przed sądem polubownym jest znacznie szybsza. Na strony nałożony jest rygor przedłożenia wszystkich dostępnych dowodów już przy pierwszej czynności procesowej, a proces kończy się zazwyczaj już na pierwszej rozprawie. Wyrok sądu polubownego powinien być wydany w możliwie jak najkrótszym terminie od zamknięcia rozprawy, w przypadku naszego Polubownego Sądu Gospodarczego jest to termin 7 dni.
Jedynym ograniczeniem zasady szybkości może być postępowanie w przedmiocie stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu polubownego i nadania klauzuli wykonalności, co niestety należy już do sądu powszechnego.
Sąd polubowny może zapewnić w większym stopniu niż sąd powszechny rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z jej specyfiką, a to głównie dlatego, że orzekający w sprawie to zwykle osoby o dużej wiedzy fachowej z dziedziny związanej z rozpoznawaną sprawą, co wpływa na jakość orzeczeń i szybkość postępowania.
Najważniejszą i rzec można najbardziej interesującą z punktu widzenia naszego klienta cechą jest to, że od wyroku sądu polubownego nie służy odwołanie, ale o tym będzie mowa w dalszej części opracowania.