TVP i PR bez milionowych dotacji. Jest też zapowiedź zniesienia abonamentu rtv

Nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Bogdan Zdrojewski zapowiedział zniesienie abonamentu rtv i koniec z wielomilionowymi dotacjami na media publiczne - poinformował portal wirtualnemedia.pl.

Publikacja: 29.11.2023 11:49

PAP/ Radek Pietruszka

PAP/ Radek Pietruszka

Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Zdrojewski wskazał, że abonament rtv powinien zostać zlikwidowany.

Abonament rtv z wątpliwościami

- Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody, jeśli chodzi o telewizję. Trzeba pamiętać, że właściwie karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać. Wrócimy do określonej, ale dużo skromniejszej dotacji niż ta, którą proponował przez ostatnie lata rząd PiS oraz innych, bardzo skromnych, ale dużo skuteczniejszych opłat na rzecz mediów publicznych. Jednak tę kwestię będzie przesądzał nowy rząd - podkreślił w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Czytaj więcej

Abonament RTV. Poczta Polska cały czas sprawdza i żąda zaległych opłat

Inne finansowanie mediów publicznych

Nowy przewodniczący sejmowej komisji zapewnił też, że TVP i Polskie Radio nie mogą już liczyć na wielomilionowe rekompensaty z budżetu państwa. Publiczna media tylko w tym roku dostały rekompensatę w wysokości 2,7 mld zł w obligacjach. Jednocześnie w ubiegłym roku TVP zanotowała 50 mln zł straty przy około 3,6 mld przychodów.

- Mamy pełne przekonanie, że dalsze zadłużanie nie powinno być kontynuowane. Będziemy wracać do innego sposobu finansowania mediów publicznych, zdecydowanie bardziej racjonalnego i oszczędnego - powiedział nowy szef komisji w rozmowie z portalem.

Zdrojewski nie ma również wątpliwości, że Rada Mediów Narodowych zostanie zlikwidowana.

- Można to legalnie przeprowadzić, bo mamy ekspertyzy, że RMN jest bytem niekonstytucyjnym, działa nielegalnie i zawłaszczyła pewne kompetencje, które należą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tu nie ma wątpliwości. Wątpliwości są co do trybu zakończenia tego bytu: czy czynić to poprzez odwołanie członków czy likwidować go w drodze ustawy z zagrożeniem, że prezydent będzie to wetował. Jest kilka scenariuszy, natomiast jedno jest oczywiste: RMN jest do likwidacji - wskazał w rozmowie z wirtulnemedia.pl.

Czytaj więcej

Czy Poczta Polska bezprawnie zmienia dane abonentów RTV?

Jak przypomniał portal, RMN została powołana staraniem PiS w 2016 roku. Wzbudza ona od początku duże kontrowersje ze względu na kompetencje, jakie dostała - odwołuje i powołuje zarządy, rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Zaraz po jej powołaniu Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne pozbawienie KRRiT udziału w powoływaniu i odwoływaniu władz TVP i PR.


Zdrojewski wskazał, że abonament rtv powinien zostać zlikwidowany.

Abonament rtv z wątpliwościami

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony