Sąd po stronie małoletniego w sporze z urzędem - wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie małoletniego, któremu Urząd Stanu Cywilnego odmówił wydania kserokopii lub fotokopii aktu zgonu dziadka.

Publikacja: 18.10.2016 18:05

Sąd po stronie małoletniego w sporze z urzędem - wyrok NSA

Foto: 123RF

Sprawa zaczęła się od tego, gdy małoletni zwrócił się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Szczecinie o wydanie kserokopii lub fotokopii aktu zgonu jego dziadka. Dokument nie został mu wydany, a nastolatek złożył do Wojewody Zachodniopomorskiego zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie. Wojewoda jednak nie rozpoznał tego zażalenia.

W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygn. akt II SAB/Sz 54/16) odrzucił skargę na bezczynność Wojewody z uwagi na brak zdolności procesowej skarżącego.

WSA stwierdził, że skarżący jako osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych nie może dokonywać czynności związanych z występowaniem o wydanie kserokopii lub fotokopii aktu zgonu samodzielnie – tj. na podstawie art. 26 § 2 P.p.s.a. Sąd I instancji uznał, że w sprawie zastosowanie znajduje art. 27 p.p.s.a., który wskazuje na konieczność działania w zastępstwie małoletniego jego przedstawiciela ustawowego.

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, stając na stanowisku, że osoba małoletnia posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ma prawo występować o wydanie kserokopii lub fotokopii aktu stanu cywilnego. Czynności tego rodzaju, zdaniem RPO, mieszczą się bowiem w zakresie czynności prawnych, których małoletni może dokonywać samodzielnie na podstawie art. 26 § 2 P.p.s.a.

W ubiegły wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich oraz skarżącego podkreślając, że dopuszczalność zastosowania w konkretnej sprawie sądowoadministracyjnej art. 26 § 2 p.p.s.a. musi podlegać szczegółowej analizie w kontekście możliwości dokonania samodzielnie danej czynności prawnej przez osobę o ograniczonej zdolności prawnej. Natomiast z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia – jak wskazał NSA – nie wynika, żeby Sąd I instancji takiej analizy dokonał, ponieważ uzasadnienie to sprowadza się do stwierdzenia, że przepis art. 26 § 2 p.p.s.a. w tej sprawie nie znajdzie zastosowania. To z kolei spowodowało, że Naczelny Sąd Administracyjny nie miał możliwości odniesienia się do zarzutów skarg kasacyjnych dotyczących dopuszczalności wniesienia w tej sprawie skargi przez małoletniego na podstawie art. 26 § 2 p.p.s.a. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł o uchyleniu postanowienia Sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich opisywana sprawa ma ogromne znaczenie dla realizacji prawa osób ograniczonych w zdolności do czynności prawnych do samodzielnego dokonywania niektórych czynności prawnych w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym. NSA potwierdził bowiem stanowisko Rzecznik Praw Obywatelskich, że nie wszystkie czynności prawne dokonywane przez te osoby muszą być potwierdzane przez ich przedstawiciela ustawowego.

Istotne znaczenie, z punktu widzenia praw tych osób, będzie mieć również rozstrzygnięcie w sprawie, do której Rzecznik Praw Obywatelskich również przystąpił, która dotyczy możliwości wystąpienia przez małoletniego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej (skarga kasacyjna RPO na postanowienie WSA w Warszawie z 7 lipca 2016 r., sygn. akt II SAB/Wa 155/16).

Warto wspomnieć, że to kolejne pozytywne rozstrzygnięcie spraw niepełnoletnich w sporach z urzędnikami. W lipcu na łamach RP.pl opisywaliśmy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który uznał, że osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych jest uprawniona do złożenia wniosku o wykonanie fotokopii jej aktu urodzenia (sygn. akt II SAB/Go 41/16).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku