mID i mDokumenty mają być wielkim przełomem nie tylko w kontaktach obywateli z administracją państwową, lecz przede wszystkim w codziennym życiu. Arkadiusz Szczebiot z Ministerstwa Cyfryzacji zaprezentował zasadę działania mDokumentów. Podkreślał, że najważniejszy w niej jest fakt, że telefon będzie jedynie bramką dostępową do naszych danych, a nie ich magazynem. Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce.
Do obsługi nowych narzędzi nie będą potrzebne telefony najnowszej generacji - każdy telefon wyposażony w aktywną kartę sim będzie mógł służyć do korzystania dowodu osobistego lub np. prawa jazdy. Rozwiązanie będzie całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach na świecie, chociażby w Austrii. To model tzw. serwerowy - dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika, co oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, to nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych. Jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa mDokumentów będzie on wyższy niż tradycyjnych dokumentów.
- Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe - będzie ono działało równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje - wyjaśnił Arkadiusz Szczebiot. Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji.
Celem programu są ułatwienia dla obywateli, także przedsiębiorców, oraz obniżenie kosztów działania administracji publicznej poprzez ograniczenie potrzeby korzystania z tradycyjnej, papierowej/plastikowej postaci dokumentów.
Kiedy obywatele będą mogli zacząć korzystać z nowych narzędzi? Według planów resortu cyfryzacji - już w połowie przyszłego roku. Program będzie realizowany etapowo. Każdy etap będzie udostępniał konkretny rodzaj dokumentów w ramach systemu. W pierwszej kolejności przewidywane jest włączenie do systemu Dowodu Osobistego. Ten etap zostanie uruchomiony pilotażowo już w maju 2017 roku, pełna dostępność systemu planowana jest na koniec czerwca 2017. Drugi etap, obejmujący mobilne Prawo Jazdy, zaplanowano na październik 2017. Na koniec 2017 do systemu mają być włączone Dowód Rejestracyjny oraz Ubezpieczenia OC. Przy czym ministerstwo zaznacza, że dwa ostatnie etapy mogą ulec przyspieszeniu w zależności od postępów prac. Następnie, w oparciu o analizę częstotliwości wykorzystania będą uruchamiane kolejne mDokumenty (w tym typowe dla przedsiębiorców).